داستان ضرب‌المثل‌های فارسی؛ سیلی نقد به از حلوای نسیه

داستان ضرب المثل 

سیلی نقد به از حلوای نسیه یکی از ضرب‌المثل‌های معروف ایرانی است. در این مطلب داستان پیدایش این ضرب‌المثل را با هم می خوانیم.

مردی برای گذراندن زندگی هر روز سینی حلوایی آماده می کرد و در سطح شهر بزرگ محل زندگیش می چرخاند تا مردم لقمه ای از او نان و حلوا بخرند. تا او امورات زندگی اش را بچرخاند و خرج اهل و عیالش را در آورد. مرد با این که از این کار پول زیادی را به دست نمی آورد و عایدی هنگفتی نصیبش نمی شد. اما شغل آبرومندی داشت و نان حلالی در می آورد و دلخوش به آن بود.

lsd[vh

سیلی نقد به از حلوای نسیه

از قضا یک روز در محله ای از بالای شهر بساطش را پهن کرده بود و حلواها را می فروخت. مردی که به خساست معروف و شهره شهر بود آمد و از او طلب یک کیلو حلوای نسیه کرد. مرد که نه می خواست مشتری از دست بدهد و نه امید به باز پس گرفتن پولش داشت دنبال بهانه ای بود تا او را دست به سر کند و از دستش خلاص شود.

بنابراین گفت: «بیا اول مزه کن شاید مزه اش را دوست نداشتی و نپسندیدی. اگر پسندیدی با هم سر تحویل پول به توافق می رسیم».

مرد خسیس گفت: «روزه ام. از سال پیش روزه قضا داشته ام و امروز به جای آوردم».حلوا فروش که منتظر بهانه ای بود تا مرد را دست به سر کند جواب داد: «من با تو معامله ام نمی شود. تو طلب پروردگار را با یک سال تاخیر به جا آوردی آن وقت با من و طلبم چه خواهی کرد. اگر الان از تو سیلی به نقد بخورم بهتر از آن است تا با تو معامله کنم و به دنبال پولم بدوم».

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
هنر خیابانی تنها با دو چشم عروسکی

معنای امروزی ضرب المثل 

امروزه این ضرب المثل در شرایطی استفاده می شود که فردی دارایی اندکی دارد و برای به دست آوردن دارایی بیشتر پی آنچه به نظر غیر قابل دسترس می آید نمی رود.

البته ضرب المثل (سرکه نقد به از حلوای نسیه ) نیز معادل همین ضرب المثل است .

سوسن قریشی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *