,
ضرب المثل پته اش روی آب افتاد

در اول داستان اجازه بدهید کلمه پته را معنی کنیم. پس از آن به سراغ معنی ضرب المثل برویم. در اصطلاح لغوی پته به معنی تذکره یا مجوز خروج است که امروزه ما آن را پاسپورت می گوییم. اما معنی عامیانه اش که در بین مردم قدیم مصطلح بوده وسیله ای است که در جوی آب می گذاشتند تا جلوی حرکت آب را بگیرد.

اما ماجرای این ضرب المثل چه بود؟

در زمان هایی که مردم به آب لوله کشی دسترسی نداشتند و آب مصرفی خود را از جوی های آب که در خیابان ها و کوچه ها ایجاد شده بود بر می داشتند. معمولا اختلاف بر سر نوبت آب و اندازه مصرف در بین محله ها و حتی خانه به خانه زیاد بود.

بنابراین فردی به نام «میراب» مسئول کنترل و اندازه گیری بود. تا مشکلی پیش نیاید. اما عده ای از غفلت میراب سوءاستفاده می کردند. با وسیله ای جلوی آب را می بستند.  آب جمع شده پشت پته را در ظرف و دبه ای می ریختند و با خود به خانه می بردند.

گاهی فشار آب به ناگهان زیاد می شد، پته توانایی مقابله در برابر فشار و حجم آب را نداشت و از جای خود خارج می شد و حرکت می کرد. فردا صبح اهالی محله که پته را مشاهده می کردند. می فهمیدند عده ای مشغول دزدیدن آب از محله آن ها هستند. بنابراین مراقبت بیشتری می کردند.

کاربرد عامیانه پته اش روی آب افتاد 

ضرب المثل پته اش روی آب افتاد (پته اش به آب داده شد) برای شخصی به کار می رود که رازش بر ملا شده باشد.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها – سوسن قریشی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید