,

شهرهای بزرگ دنیا با چالشی عجیب به نام آلودگی هوا مواجه هستند. دیگر اندک فضای سبز باقی‌مانده در شهرها نمی تواند جلوی موج عظیم آلودگی‌ها را بگیرد. به گزارش سازمان جهانی بهداشت، سالانه ۸ میلیون نفر بر اثر آلودگی شهرها جان خود را از دست می‌دهند، پس باید برای این مشکل چاره‌ای اندیشید.

درختان مصنوعی

دانشمندان برای حل مشکل آلودگی هوا درختی مصنوعی تولید کرده‌اند که می‌تواند آلاینده‌های هوا را تصفیه کرده و هوای تمیز ایجاد کند.

گروهی از دانشمندان با توجه به آلودگی شدید هوای مکزیکوسیتی، بالاخره موفق شدند رباتی شبیه به درخت اختراع کنند که بتواند در بهبود هوای این شهر کمک بزرگی باشد. این اختراع در نمایشگاه محیط زیست ۲۰۱۸ در بیرمنگام مقام برتر را کسب کرد.

این درخت مصنوعی از نوعی میکرو جلبک‌ها برای بهسازی هوا بهره می‌گیرد و با شبیه‌سازی کار فتوسنتز در حقیقت آلاینده‌هایی مانند دی‌اکسیدکربن را به اکسیژن خالص تبدیل می‌کند.

این درخت مصنوعی می‌تواند در سال ۱۳۱۴۰۰۰۰ متر مکعب از هوای آلوده را تصفیه و پاکسازی کند. یک درخت مصنوعی می‌تواند معادل ۳۶۸ درخت طبیعی اکسیژن تولید و اکسیژن ۲۸۵۰ نفر را تامین کند. در شهرهایی که آلودگی شدیدی دارند، کاشت درختان و رشد آن‌ها بسیار زمان‌بر است اما به راحتی می‌توان این درختان مصنوعی را در سطح شهر نصب کرد.

این درخت هیچ‌گونه زباله‌ای تولید نمی‌کند و از نوعی جلبک بهره می‌گیرد. هرچند که این درختان نمی‌توانند جای درختان طبیعی را بگیرند اما در بهبود وضعیت شهر می‌توانند کمک موثری باشند.

تاکنون تعدادی از این درختان ۴ متری در مکزیک، کلمبیا و پاناما نصب و استفاده شده است و امید می‌رود در بسیاری از شهرهای آلوده دنیا از آن استفاده شود.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – جمال رادفر

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید