با ساختار درخت آشنا شوید

اجزای درخت مانند سایر جانداران، بسیار است. درخت دارای ساختاری پیچیده متشکل از میلیون ها سلول است که هر کدام عملکرد مجزایی دارند. برخلاف حیوانات، درختان ثابت هستند و نمی توانند به دنبال غذا باشند، بنابراین غذای خود را با استفاده از نور خورشید می سازند و آب را از خاک با کمک ریشه‌ها می گیرند.

درختان به منبع مطمئنی از مواد غذایی ضروری برای رشد، تولید مثل و مصونیت نیاز دارند. بسیاری از درختان توانایی زندگی به مدت ده ها سال را دارند و نیاز دارند خود را با شرایط محیط تطبیق دهند. درختان هر ساله یک لایه رشد جدید به لایه های قبلی اضافه می کنند. برای پشتیبانی از این حجم اضافه، چوب در تنه و ساقه ها ساخته می شود. ریشه های در حال رشد گسترش می یابند تا تکیه گاه را فراهم کنند. این ریشه ها به ریشه های کوچک برای ظرفیت جذب آب و مواد معدنی بیش تر تقسیم می شوند.

اجزای درخت

تمام درختان اجزای پایه یکسان دارند. این اجزا متشکل از ریشه، تنه، ساقه، برگ و گل می باشد ولی تفاوت زیادی بین گونه ها وجود دارد.

تصویری از اجزای درخت

شاخه

قسمت های هوایی و کناری درخت، شاخه است. شاخه به برگ ها توانایی بهره برداری لازم از نور خورشید را می دهد و تنه با ساختار مشابه به طور داخلی و پوست محافظ به طور خارجی رشد می کند.

برگ

برگ سبز یا سوزنی محل فتوسنتز و تعریق است. کلروفیل مواد معدنی و آب را از خاک و دی اکسید کربن را از هوا گرفته و با کمک نور خورشید به قند و نشاسته تبدیل می کند.

ریشه

یکی دیگر از اجزای مهم درخت ریشه است. ریشه ها معمولا زیر خاک قرار می گیرند و کار آنها رساندن آب و مواد معدنی به گیاه است. جالب است بدانید ما همیشه هم میوه گیاه را نمی خوریم. مثلا تربچه و هویج ریشه گیاه هستند و در واقع وقتی هویج یا تربچه می خورید در حال خوردن ریشه هستید!

تصویری از اجزای درخت

شما درباره اجزای درخت چه اطلاعات دیگری دارید؟

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *