چگونه می توانید یک نوجوان فعال باشید؟

چگونه می توانید یک نوجوان فعال باشید؟
t چگونه می توانید یک نوجوان فعال باشید؟

اگر به فعالیت های دسته‌‌جمعی علاقه ندارید و یا به دلایلی نمی‌توانید در آنها شرکت کنید، برای آن که یک نوجوان فعال باشید؛انجام دادن یک فعالیت فردی بعد از مدرسه را از دست ندهید. با انجام فعالیت‌های بعد از مدرسه از لحاظ فیزیکی، روحی و اجتماعی فعال و سلامت خواهید بود. انجام تکالیف مربوط به مدرسه از اهمیت زیادی برخوردار است اما اگر تنها به فعالیت‌های داخل مدرسه اکتفا کنید، زمان آزاد زیادی از روز را بدون برنامه خواهید بود.

نوجوانی دوره‌ی طلایی یادگیری است. پس وقتتان را تلف نکنید و از لحظه لحظه آن استفاده کنید. در این جا به چند فعالیت جایگزین برای نوجوان ‌هایی اشاره می‌کنیم که به ورزش‌های سنتی دسته‌جمعی علاقه خاصی ندارند.

مشاوره سئو حرفه ای با زهرا رئیسی🔥 (کلیک کنید)😍

شغل پاره وقت

شغل پاره وقت منفعت‌های زیادی برای نوجوان‌ها دارد. علاوه بر مساله اقتصادی و پول درآوردن، یک شغل می‌تواند جنبه یادگیری هم داشته باشد. شغلی را انتخاب کنید که در طول کار، یک مهارت یاد بگیرید. شغل پاره وقت باعث می‌شود تا مسئولیت‌پذیر شوید و در مراحل بعدی زندگی محکم‌تر قدم بردارید.کار در یک آموزشگاه علمی، فرهنگسراها، تعمیرگاه‌های اتومبیل، کارگاه‌های نجاری و … گزینه‌های مناسبی برای پول درآوردن و کسب مهارت است.

سرگرمی خلاقانه

دنیای دیجیتال باعث شده تا نوجوان‌ها به دنبال سرگرمی‌های دیگر نروند. استفاده از تلفن‌های همراه وقت زیادی از شما می‌گیرند. بازی‌های رایانه‌ای هم در آخر ثمره خاصی به همراه ندارند. مگر بعضی از آن‌ها که با محوریت علمی ساخته شده‌اند. اگر یک‌بار و تنها یک‌بار یکی از این سرگرمی‌های خلاقانه را امتحان کنید دیگر سراغ دنیای دیجیتال و بازی‌های رایانه‌ای نمی‌روید. سرگرمی‌های خلاقانه معمولا شامل کارهای دستی هستند. فعالیت‌هایی مثل خیاطی کردن، سرهم‌کردن ربات‌ها و کارهای چوبی مثل معرق.

یک نوجوان فعال باشید

 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
تصاویر طنز شب یلدا در کنار خانواده

ورزش‌های جایگزین

اگر به ورزش‌های سنتی و دسته‌جمعی علاقه‌ای ندارید، ورزش‌هایی مثل اسکیت بٌرد سواری، دوچرخه‌سواری و هنرهای رزمی گزینه‌های جایگزین مناسبی هستند. این دسته از ورزش‌ها به نسبت جالب‌تر و سرگرم‌کننده‌ترند. اگر به این ورزش‌ها هم علاقه ندارید، پیاده‌روی کنید. پیاده‌روی تنها ورزشی است که نیاز به تجهیزات و وسایل خاص ندارد و بدون هزینه است.

هنرها

فرصت‌های زیادی برای نوجوان‌های هنردوست وجود دارد. برای مثال می‌توانید در کلاس‌های موسیقی و یا بازیگری ثبت‌نام کنید. سفال‌گری، مجسمه‌سازی، نقاشی و طراحی هم از جمله فعالیت‌های هنری مناسبی هستند که می‌توانید بعد از مدرسه دنبال کنید. اگر به نوشتن علاقه‌مند هستید، شرکت در کلاس‌های نویسندگی و یا شعر هم گزینه‌های خوبی است برای آن که یک نوجوان فعال باشید.

باشگاه

برخی از مدرسه‌ها خود دارای باشگاه‌های مختلفی هستند. از باشگاه شطرنج تا کلاس‌های فوق برنامه برای زبان‌های خارجی. یک زبان جدید یادبگیرید. یادگیری یک زبان جدید (زبان دوم یا سوم) برای علاقه‌مندان به فرهنگ‌های مختلف بسیار مناسب است. باشگاه‌های کتابخوانی هم گزینه‌های خوبی هستند. هم در ترویج کتابخوانی فعالیت اجتماعی خواهید داشت و هم چه کاری بهتر از خواندن؟

یک نوجوان فعال باشید

تجارت کنید

بسیاری از کارآفرین‌های موفق از زمان نوجوانی کار خود را شروع کرده‌اند. تجارت‌های زیادی وجود دارند که نوجوان‌ها با کمترین هزینه می‌توانند سودآوری کنند. در برخی موارد نیازی به سرمایه اولیه هم وجود ندارد.

کارهای داوطلبی

همیشه فرصت‌های داوطلبی زیادی برای نوجوان‌ها وجود دارد. بسیاری از این کارها نیاز به تعهد بلندمدت ندارد. کتاب خواندن برای کودکان در کتابخانه‌های مدارس، کمک به برگزاری فعالیت‌های آموزشی مدارس و … از جمله کارهای داوطلبی مناسب برای نوجوان‌ها هستند. بعضی از سازمان‌های مردم‌نهاد با اجرای برنامه‌های جهادی فرصت مناسبی را برای انجام کارهای داوطلبی فراهم می‌کنند. البته به عنوان فعالیت بعد از مدرسه باید در برنامه‌های کوتاه مدت این سازمان‌ها شرکت کنید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چگونه احساس خود را نسبت به زندگی تغییر دهیم؟

مجتبی ناطقی:

مزایای صداقت در زندگی روزانه ما چیست؟

t چگونه می توانید یک نوجوان فعال باشید؟
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *