تاثیر فلوراید بر سلامت دندان ها

t تاثیر فلوراید بر سلامت دندان ها
t تاثیر فلوراید بر سلامت دندان ها

فلوراید یک ماده شیمیایی است که به طور طبیعی در آب و خاک یافت می‌شود و نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دندان‌ها دارد. تاثیرات مثبت فلوراید بر سلامت دندان‌ها از دهه‌ها پیش مورد بررسی قرار گرفته و اثبات شده است که استفاده از فلوراید به عنوان یک عنصر حفظ کننده از  اسیدهای تولید شده توسط باکتری‌های دهان و پیشگیری از تولید پلاک دندانی موثر است.

تاثیرات فلوراید بر سلامت دندان‌ها عمدتاً به دو شکل اتفاق می‌افتد: اولاً، فلوراید از تخریب انامینواسیدهای دندانی جلوگیری می‌کند و باعث تقویت ساختار دندان می‌شود. ثانیاً، فلوراید با کاهش فعالیت باکتری‌های دهان، کاهش تولید اسیدهای تولید شده توسط این باکتری‌ها و پیشگیری از تولید پلاک دندانی، به حفظ سلامت دندان‌ها کمک می‌کند.

استفاده منظم از فلوراید به عنوان یک جزء حفظ کننده در محصولات بهداشت دهان و دندان، مثل خمیر دندان  می‌تواند بهبود قابل ملاحظه‌ای در سلامت دندان‌ها به همراه داشته باشد. همچنین، فلوراید به عنوان یک جزء مؤثر در آب آشامیدنی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کاهش شیوع بیماری‌های دندانی، مثل پوسیدگی، کمک می‌کند.

تاثیر فلوراید بر سلامت دندان ها

با این حال، استفاده از فلوراید نیز باید با دقت و به مقدار مناسب صورت گیرد. مصرف بیش از حد فلوراید ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخواسته، مانند لکه‌های سفید روی دندان‌ها یا آسیب به ساختار دندان شود. بنابراین، استفاده از محصولات حاوی فلوراید باید بر اساس راهنمایی‌های پزشک یا دندانپزشک صورت گیرد.

با توجه به تاثیرات مثبت فلوراید بر سلامت دندان‌ها و همچنین رعایت نکات استفاده صحیح، استفاده از فلوراید به عنوان یک جزء حفظ کننده در محصولات بهداشت دهان و دندان و آب آشامیدنی توصیه می‌شود. این اقدام می‌تواند به پیشگیری از بیماری‌های دندانی و حفظ سلامت دندان‌ها کمک کند و در کل بهبود وضعیت دهان و دندان افراد را تضمین نماید.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
5 صبحانه ای که مغزتان را به کار می اندازد!

برای محافظت از دندان ها از ماده ای به نام فلوراید استفاده می گردد. این ماده اگر در دوران کودکی به دندان ها برسد در حقیقت دندان را گارانتی می کند و به همین دلیل در بسیاری از شهرها این ماده به آب آشامیدنی شهر اضافه می شود.

 منابع فلوراید عبارتند از:

– آب آشامیدنی اکثر شهر ها
– آب های معدنی استاندارد
– خمیر دندان های دارای فلوراید
– شکر
– نمک
– شیر

بیش تر خمیردندان های موجود در بازار دارای فلوراید هستند. استفاده از خمیردندان فلوراید دار به دلیل کمبود فلوراید موجود در آب است. میزان فلورایدی که از آن صحبت می کنیم یک چهارم میلی گرم است که معادل اندازه یک نخود خمیردندان است.

آب فلوراید دار

یکی از موضوعاتی که پیش می آید این است که آیا می توان به نوزادان آب فلورایددار داد یا خیر؟ انجمن دندانپزشکی آمریکا و مرکز کنترل بیماری پیشنهاد می کنند که به نوزادان نباید آب فلورایددار داد زیرا میزان فلوراید در این نوع آب 250 برابر میزان فلوراید در شیر مادر است. پزشکان نیز توصیه می کنند به کودکان آب فلورایددار داده نشود. توجه داشته باشید آب معدنی نیز حاوی فلوراید است.

فلورایدتراپی

تاثیر فلوراید بر سلامت دندان ها

مورد بعدی که مورد توجه قرار گرفته است فلوئوردار کردن دندان است. اگر فلوراید کافی به آن ها برسد، ساختمانشان در برابر پوسیدگی مقاوم تر می شود. به همین دلیل رساندن فلوراید کافی به دندان های کودکان (فلورایدتراپی) یکی از اهداف اصلی دندانپزشکان کودکان است.
یکی از روش های ایمن کردن دندان های کودکان در برابر پوسیدگی این است که کودکان را هر شش ماه یا هر یک سال برای درمان با فلوراید (فلورایدتراپی) به دندانپزشکی ببرید. در این درمان ها فلوراید با غلظت بسیار زیاد روی سطح دندان های کودک گذاشته می شود که مینای دندان هایش را در برابر پوسیدگی مقاوم می کند. برای فلوئوردار کردن دندان کودک بایستی از بدو تولد تا 8 سالگی این کار انجام پذیرد. طبق گفته مرکز کنترل بیماری آمریکا، حدود یک سوم کودکان و نوجوانان 6 تا 19 سال مینای دندان را فلوئوردار کرده اند.

حال سوال پیش می آید که چگونه دندان سالمی داشته باشیم؟ توجه داشته باشید که فلوئوراید همیشه در جایگاه اول برای داشتن دندان سالم نیست. اگر رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشید دندان سالم نیز خواهید داشت. منظور از رژیم غذایی سالم و مناسب، رژیمی است که قند کمتر و غذای فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس داشته باشد. با حذف یا محدود کردن مصرف قند و اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری شده همراه با تمیز کردن منظم می تواند سلامت دندان شما را تضمین کند.

نقش زبان و دندان در هضم غذا

t تاثیر فلوراید بر سلامت دندان ها
امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *