معرفی کتاب برای گروه سنی نوجوان؛ دلقک اثر هدی حدادی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

دلقک.سایت نوجوان ها (1)زهرا امیربیک: اگر به کتاب‌های فانتزی و پر ماجرا علاقه دارید ادامه مطلب را از دست ندهید.

رمان دلقک نوشته هدی حدادی یکی از پرطرفدار‌ترین رمان‌های نوجوان ایرانی است که با زبانی ساده و صمیمی ماجرای بسیار جالب و شنیدنی دوستی با یک دلقک مادرزاد را روایت می کند.

نگار دختر دانشجویی است که زبان انگلیسی می‌خواند و در تهران تقریبا تنها زندگی می‌کند و خانواده‌اش در شهرستان هستند به جز عمه اش که در واحد روبه رویی آپارتمان نگار ساکن است. در یکی از روزهای خیلی معمولی نگار با دختربچه ای آشنا می‌شود که گویا دلقک است و این دختر بچه زندگی کسل‌کننده و تکراری نگار را به کل تغییر می دهد.

شخصیت دلقک داستان تا حدودی قهرمان داستان محسوب می شود چرا که در لفافه و به طور غیرمستقیم به مخاطب می فهماند که باید در هر شرایطی شاد باشی و از زندگی لذت ببری! پس از خواندن این رمان جذاب به حتم تمام شما دوست دارید که شبیه دلقک ها زندگی کنید. هر چند که قوانین عجیب غریبی دارند و گاهی فکر می کنید که دیوانه هستند!

نگار شخصیت پررنگ این داستان شخصیتی شبیه به دختر های معمولی دارد و این باعث می شود طیف وسیعی از خوانندگان و مخاطبان این رمان با نگار همزادپنداری کنند و همراه او فراز و نشیب های داستان را طی کنند و خود را جای او بگذارند و تصمیم هایی شبیه تصمیمات او بگیرند.

هدی حدادی درباره‌ رمان دلقک می‌گوید:

این رمان که در مجموعه رمان نوجوان امروز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است، در فضایی فانتزی و اجتماعی روایت می‌شود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی کتاب برای گروه سنی نوجوان؛ عشق با نان اضافه

داستان این رمان به ماجرای دوستی یک دختر دانشجو با دختربچه‌ای باز می‌گردد که گویا یک دلقک به دنیا آمده است. این دلقک بودن هم ماهیت اوست و هم شغل وی و خانواده‌اش.

فضای رخداد این داستان رئال است، ولی اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد، شکل و شیوه‌ای فانتری دارد و این به دلیل علاقه شخصی خود من به این شکل نوشتن است. البته در این داستان مباحث اجتماعی نیز مطرح است، ولی فکر می‌کنم بیان آن ها به صورت مستقیم و بدون استفاده از زبان فعلی اثر، آن را سنگین و کسل کننده می‌کرد و جذابیت متن را از آن می‌گرفت.

در طول داستان، این دلقک به نوعی وارد زندگی شخصیت اصلی داستان می‌شود و در او تغییراتی ایجاد می‌کند و در نهایت نیز از آن خارج می‌شود.

این نخستین رمان از مجموعه رمان نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است که با زبان محاوره‌ نوشته و منتشر شده و زبان طنز و شیوه فانتزی متن نیز با این نوع بیان تلفیق شده است.

کاربر عزیز

چنانچه این مطلب مورد توجه شما قرار گرفت، لطفا آن را لایک کنید.

 

‫1 نظر ارسال شده در “معرفی کتاب برای گروه سنی نوجوان؛ دلقک اثر هدی حدادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *