نوجوانی چیست؟

 images1234

 نوجوانی دوره ای از زندگی حد فاصل میان کودکی و بزرگسالی است . حدود و طول مدت نوجوانی مشخص نیست و در افراد و جوامع گوناگون با هم متفاوت است . شروع دوره ی نوجوانی را چون با بلوغ جنسی همراه است با قاطعیت بیشتری می توان تعیین کرد چون سن پیدایش بلوغ جنسی در افراد مختلف با هم فرق دارد . بعلاوه حد متوسط به طول انجامیدن نوجوانی نیز به عوامل فرهنگی و محیط  بستگی دارد . دوره ی نوجوانی با توجه به تفاوتهای فردی و تاثیر عوامل محیطی و فرهنگی از حدود 11 تا 20 سالگی طول می کشد . در این دوره نوجوان بین خواسته های متضاد قرار دارد . نوجوانی دوره ی انتقال از وابستگی کودکی به استقلال و مسئولیت پذیری جوانی و بزرگسالی است . در این دوره نوجوان با دو مسئله اساسی روبروست :

 1 – بازنگری و بازسازی ارتباط با والدین و بزرگسالان و جامعه

 2 – بازشناسی و بازسازی خود به عنوان یک فرد مستقل . رفتار نوجوانان گاهی کودکانه و گاهی همانند بزرگسالان است و در طول این دوره معمولا ” تعارض بین این دو نقش در نوجوان مشاهده می شود . ” استانلی هال ” پدر روانشناسی نوجوانی این دوره را  دوره ی طوفان و تنش می نامد و نوجوانی را تولدی تازه می نامد . او می گوید که نوجوانی دوره ی انتقالی مهمی است و نوجوان شور و هیجان فراوانی احساس می کند .

والدین باید این شور و هیجان را تقویت کنند تا نوجوان با اراده و پشتکار به رشد و پیشرفتش ادامه دهد . آنها لازم است از نوجوان حمایت کنند و او را راهنمائی و کمک کنند . نیازهای او را برآورده کنند و با او به صحبت بنشینند و در زمینه اضطراب و تنش ناشی از بلوغ و انتقال به او آرامش و امنیت بدهند تا بتوانند به شکل موفقی این دوره را پشت سر بگذارد  و به عنوان یک جوان با هدف و برنامه و انگیزه و رغبت و پشتکار به یک عضو اجتماع تبدیل شود و وارد دنیای بزرگسالی شود .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سال جدید در راه است، آیا می دانید برای امسال چه هدف هایی دارید؟

 13880431011

 در این دوره نوجوان بین خواسته های متضاد قرار دارد . حالات شادمانی و خنده رویی ناگهان به افسردگی و پریشانی تبدیل می شود . نوجوان احساس غرور می کند به همان اندازه نیز احساس شرمندگی در او ظاهر می شود . با وجود داشتن دوستان متعدد ممکن است گاهی اوقات خودش را در تنهایی بگذراند . کنجکاوی نوجوان به شدت تحریک می شود و به حل مسائل با آگاهی و علاقه نگاه می کند و تلاش فراوان به خرج می دهد و گاهی هم نسبت به حل مسائل بی اعتنا می شود . رفت و برگشت در حالات و رفتار نوجوان به روشنی مشاهده می شود . خلاصه اینکه نوجوانی یک دوره ی مهم از زندگی ، بعد از کودکی و قبل از بزرگسالی است . فرایند انتقال از کودکی به بزرگسالی دشوار و پرکشمکش است . نوجوان از یکسو با سرعت بی سابقه ای بلوغ جسمی و جنسی را طی می کند و از سوی دیگر خانواده و فرهنگ و جامعه از او می خواهند که مستقل باشد .

امتیاز به این نوشته

‫2 نظر ارسال شده در “نوجوانی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *