, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

eid.nojavanha

نوروز بزرگ ترین جشن ملی ایران در نخستین روز از نخستین ماه سال خورشیدی در زمانی که روز با شب برابر می گردد آغاز می شود. این جشن در گذشته جشن فروردین خوانده می شده است.

جشن سال نو در زمان آریائیان

آریائیان سال را به دو فصل سرما و گرما تقسیم می کردند. فصل گرما شامل فروردین، اردیبهشت، خرداد، تیر، مرداد و شهریور بود که برای آغاز آن جشن فروردین را برپا می کردند و گله ها را از آغل به دامن صحرا می کشیدند و با دیدن چهره ی شادان خورشید، شاد می شدند.

وقایع (2)فصل سرما نیز شامل ماه های مهر، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند بود که برای آغاز آن جشن مهرگان را برپا می کردند و گله های گوسفند را به آغل می بردند و برای روزهای سرما توشه جمع می کردند.

اما در میانه حکومت هخامنشیان و در زمان پادشاهی داریوش تقویم ثابت ایرانیان تبدیل به تقویم زردشتی شد و تقویم زردشتی چون سال کبیسه را رعایت نمی کرد زمان جشن نوروز آرام آرام از ابتدای سال به ماه های بعد تغییر کرد. یعنی از آن به بعد ایرانیان نوروز را جشن می گرفتند اما دیگر این جشن در روز اول بهار ثابت نبود بلکه تغییر می کرد.

این تغییر زمان نوروز آن قدر ادامه داشت تا آن که در زمان  بر تخت نشستن یزدگرد ساسانی نوروز در اول تابستان جشن گرفته می شد اما تغییر زمان نوروز تا ۴۰۰ سال بعد از ورود اسلام به ایران نیز ادامه داشت تا آن که در سال ۴۶۷ هجری  که ملکشاه سلجوقی فرمانروای ایران بود دستور داد تا تقویم جلالی در ایران رسمی شود و به این ترتیب دوباره نوروز در اولین روز بهار تثبیت شد.

براساس این تقویم که امروزه نیز مورد استفاده ماست هر چهار سال یک بار، سال را ۳۶۶ روز می شمرند و این سال را سال کبیسه نام گذاری می کنند و تقویم جلالی نزدیک ترین تقویم به سال حقیقی خورشیدی است.

سال خورشیدی حقیقی ۳۶۵ روز و ۵ ساعت و ۴۸ دقیقه و ۴۶ ثانیه است.

MS 22-1948 (11v)کتاب های قدیمی ایرانیان جشن نوروز را به جمشید شاه نسبت می دهند و او را برپا کننده این جشن فرخنده می دانند. بنا به نوشته همین متون پادشاهان ایران در هنگام نوروز به تخت می نشستند و در پنج روز اول با مردم ملاقات می کردند و هدایایی ردوبدل می شد و در پنج روز بعد به جشن و شادمانی می پرداختند.

برگزاری مراسم نوروز در دوره ساسانیان در کتاب ها ثبت شده است و براساس این نوشته ها پادشاه در حالی که لباسی فاخر پوشیده بود به دربار وارد می شد. آنگاه روحانی بزرگ زردشتیان جلو می آمد و در حالی که پادشاه را ستایش می کرد هدایایی را شامل جامی زرین، انگشتر، سکه های طلا و نقره، یک دسته سبزه تازه رسته، شمشیر، تیر کمان، دوات و قلم و اسبی به همراه غلامی زیبا رو تقدیم او می کرد. بعد از او بزرگان دولت برای تبریک عید نوروز به حضور پادشاه می رسیدند.

این هدایا هر کدام نشانه آرزویی برای سال جدید بودند و به ترتیب می خواستند برای او آرزوی دانایی و بینایی در کار حکومت، عمر طولانی، سرسبزی ، قدرت و پیروزی بردشمن و سالی پر از توانایی مالی کنند.

یکی از مهم ترین رسم های نوروز این بود که بیست و پنج روز قبل از سال نو در حیاط کاخ، دوازده ستون از خشت خام برپا می کردند و بر روی  هر ستونی به صورت جداگانه دوازده  نوع دانه شامل گندم، جو، برنج، عدس، باقلا، کاجیله، ارزن، ذرت، لوبیا، نخود، کنجد و ماش می کاشتند و تا ششمین روز جشن نوروز آن ها را نمی چیدند. آن ها اعتقاد داشتند هر کدام از این دانه ها بهتر رشد کند در آن سال این محصول فراوان تر خواهد شد. رسم سبزه سبز کردن ایرانیان باقیمانده همین سنت باستانی است.

بعد از فروپاشی ساسانیان و ورود اسلام نیز رسم زیبای نوروز در بین مردم باقی ماند و بزرگان اسلام نیز آن را تایید کردند و بدین ترتیب این جشن باستانی در بین فارسی زبانان دنیا زنده ماند.

و بالاخره سازمان ملل متحد در ۴ اسفند ۱۳۸۸ طی قطعنامه ای یکم فروردین را به عنوان روز جهانی نوروز به رسمیت شناخت و در تقویم خود جای داد و برای اولین بار نوروز در فروردین ۱۳۹۱ در سازمان ملل جشن گرفته شد و دبیر کل سازمان ملل پیامی در این باره صادر کرد.

امروز در همه کشور های فارسی زبان جشن نوروز با شکوه و زیبایی برپا می شود.

 

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. salamyoohoo 7 سال قبل

    چقدر خوشحالم که در سرزمینی زندگی می کنم که نوروز را جشن میگیرند. رسم باشکوه و زیباییست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2019

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید