جشن نوروز

جشن نوروز

جشن نوروز

نوروز اولین روز بهار و سال نو در تقویم ایرانی است. طبق مشاهدات نجوم در این روز نقطه اعتدال روز و شب اتفاق می افتد. در هر سال لحظه ای که خورشید از مدار می گذرد و روز و شب با هم برابر می شوند محاسبه می شود و خانواده ها برای تحویل سال دور هم جمع می شوند.

جشن نوروز

جشن نوروز در اقوام و پیشینه های مذهبی مختلف

نوروز توسط افراد از اقوام مختلف و پیشینه های مذهبی به مدت هزاران سال است که جشن گرفته می شود. یک تعطیلات مردمی است؛ که همه مردم با عقاید گوناگون از آن لذت می برند. همچنین توسط منطقه فرهنگی که تحت نفوذ ایران بودند یا ایرانیانی که به آذربایجان، قفقاز شمالی، مردم کرد ساکن شرق ترکیه و شمال عراق، افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان و قزاقستان و جمعیت پراکنده دیگر در جنوب و مرکز آسیا مهاجرت کرده اند جشن گرفته می شود.

جشن نوروز در آیین زرتشت

نوروز تا حدی ریشه در مذهب زرتشتی دارد. در میان نظراتی که وجود دارد، مذهب زرتشت اولین مذهب یکتا پرست بود که بر مفاهیم گسترده ای مانند کار برابر خیر و شر در جهان و ارتباط آدمیان با طبیعت تاکید داشت. رسوم زرتشتی بر بیش تر تاریخ پارس باستان (با مرکزیت ایران کنونی) غالب بوده اند.از زمان امپراطوری هخامنشی، سال رسمی کشور با نوروز شروع می شد. در همین هنگام خورشید برج گاو را ترک کرده و وارد برج شیر می شود. این علامت اعتدال بهاری است. علامت غلبه شیر بر گاو نر در تخت جمشید، در نزدیکی مرودشت در استان فارس را می توان یافت که نشانه ای از نوروز در دوران هخامنشی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
آغاز ساخت یک سریال عاشقانه در تلویزیون

جشن نوروز

جشن نوروز در هندوستان

با این حال، مشخص نیست که آیا مردم هندوایرانی روز اول تقویم را جشن می گرفته اند یا خیر. شواهدی وجود دارد که ایرانی ها و هندی ها آغاز پاییز و بهار را رصد می کرده اند که به ترتیب به برداشت محصول و جشن سال نو مربوط می شد.

جشن نوروز در سلسله اشکانیان و ساسانیان

جشن نوروز در زمان امپراطوری سلسله اشکانی همچنان ادامه داشته است. در طول سلسله اشکانی جشن مهم، مهرگان بود که جشن ایرانی و زرتشتی در ستایش میترا (خورشید) بوده است.مدارک زیادی وجود دارند که هم زمان با تاج گذاری اردشیر اول، بنیانگزار سلسله ساسانی جشن نوروز برگزار شده است. در این دوره از تاریخ، نوروز به عنوان مهم ترین روز سال جشن گرفته می شد.بیشتر سنت های سلطنتی آن دوره در نوروز، دیدار مقام های سلطنتی با مردم، عیدی دادن و بخشش زندانیان است که بعضی از آن ها تا به امروز باقی مانده است.

جشن نوروز

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *