چرا باید روزه بگیرم ؟ (بخش اول)

t چرا باید روزه بگیرم ؟ (بخش اول)

چرا باید روزه بگیرم ؟ این سوال خیلی از نوجوان هاست. در این مطلب می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم و درباره روزه و بهداشت جسمی و روحی صحبت کنیم. شاید تعجب کنید و بگویید بهداشت و روزه چه ارتباطی به روح انسان دارد ولی باید بگوییم که این موارد با هم مرتبط هستند.

جدا از معنویات روزه داری، دانشمندان درباره مکانیزم و عملکرد بدن هنگام روزه بسیار تحقیق کرده اند.

چرا باید روزه بگیرم

شاید شنیده باشید که کسی بعد از روزه گرفتن سلامتی از دست رفته خود را دوباره به دست آورد و یا این که بعضی معتقدند بعد از روزه گرفتن به طور کلی احساس شادابی و سلامتی می کنند.

چرا باید روزه بگیرم ؟

جواب کوتاه این سوال این است که با روزه گرفتن به بدن تان کمک می کنید خود را بازسازی کند.

به این فکر کنید که وقتی می خوابید بدنتان مشغول چه کاری است. در واقع هنگام خواب، بدن ما مشغول ترمیم و بهبود شرایط ناشی از فعالیت های روزانه است. این فرایند به بدن و مغز شما کمک می کند تا روز بعد با انرژی روزتان را آغاز کنید.

فرایند بازیابی انرژی در طول شب به فاکتورهای زیادی وابسته است. یکی از این فاکتورهایی که بسیار در بازیابی انرژی موثر است، نخوردن غذا در هنگام خواب است. هضم کردن غذا انرژی زیادی مصرف می کند که هنگام خواب نیازی به مصرف انرژی نیست.

حتما می توانید حدس بزنید یک ماه استراحت دادن به بدن چقدر می تواند در سلامتی بدن تان موثر باشد. در هنگامی که روزه هستید حواس پنج گانه شما قوی تر می شوند و احساس سبکی می کنید.

شاید اصطلاح «خود پایداری» را شنیده باشید. خود پایداری اشاره به مکانیزم تعادل و پایداری بدن دارد. این عوامل روی محیط داخلی و خارجی بدن تاثیر دارند. در هنگام استراحت و روزه، بدن بهتر می تواند شرایط «خود پایداری» را برای خود فراهم کند.

t چرا باید روزه بگیرم ؟ (بخش اول)

برطرف شدن احساس گرسنگی

برخی از شما نوجوانان ممکن است احساس گرسنگی کنید و به همین دلیل روزه گرفتن برایتان خوشایند نباشد اما باید متذکر شویم که احساس گرسنگی بستگی به عوامل روانی و فیزیکی دارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
جوانان و نوجوانان این توصیه‌ها را در ماه رمضان جدی بگیرند

احساس گرسنگی به دلیل فرستادن دستور گرسنگی توسط سلول های مغزی است که «مرکز اشتها» نام دارد.

این سلول ها در هیپوتالاموس قرار دارند و سطح گلوکز خون را بررسی می کنند و در صورت پایین بودن سطح گلوکز به مغز دستور گرسنگی می دهند. در طول ساعات روزه، چربی بدن تبدیل به انرژی می شود و «مرکز اشتها» به طور موقت غیر فعال می شود و احساس گرسنگی کمتر به سراغ انسان می آید.

این مطلب بخشی از پاسخ به سوال چرا باید روزه بگیرم؟ بود.

چرا باید روزه بگیرم

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *