, ,
,

پرسش

من از دست دوستم خیلی عصبی هستم. امروز حرف هایی زده که منو خیلی ناراحت کرده و میخوام به هر قیمتی ازش انتقام بگیرم ولی راستش با نوه عموشم قهرم. یه راه واسه آشتی با اونم میخواستم.

پاسخ خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت

دوست خوبم

قطعا انتظار نداری که از طریق گفتگو با یک مشاور این نتیجه را دریافت کنی که انتقام گرفتن را تایید کند و یا راهی بر ای این منظور معرفی کند. بدیهی است که موقع عصبانی بودن انجام هیچ کاری پسندیده و مناسب نیست و می تواند پشیمانی به بار آورد. بنابراین اول از همه تلاش کن تا با کمی فاصله گرفتن از دوستت آرامش پیدا کنی. بعد از آرامش هم به این فکر باش که چطور او را از رفتار و یا چیزی که موجب ناراحتی و خشم تو شده است آگاه کنی و راهی را پیدا کنی که این شرایط دیگر تکرار نشود. ممکن است او خودش هم بتواند با تو همفکری کند و پیشنهادهایی داشته باشد که به بهبود روابط شما کمک کند.

در مورد سوال دوم هم آشتی کردن ساده ترین و راحت ترین و در عین حال شیرین ترین کاری است که می توانیم انجام دهیم. به هیچ بهانه ای هم نیاز ندارد. هر چند که در مورد این قهر و آشتی ها و شرایطی که موجب آن شده است توضیحی ندادی اما میتوانی این راه کلی را دنبال کنی که برای آشتی تنها کافی است با رسیدن به او سلام کنی، لبخند بزنی و یا طوری رفتار کنی که گویا همه گذشته در گذشته مانده است و حالا تصمیم نداری به آنها فکر کنی و می خواهی رابطه تازه ای داشته باشی. البته ممکن است این قهر و جدایی به رفتاری از تو و یا او مربوط باشد که احتمالا لازم باشد در مورد آن رفتار توضیحی داده شده و یا عذرخواهی انجام شود.

موفق باشی

کاربران عزیز 

شما می توانید سؤال خود را در کادر پایین صفحه تایپ نموده و یا از طریق ایمیل [email protected] ارسال بفرمایید.

24 دیدگاه تاکنون ثبت شده
 1. هستی 1 هفته قبل

  سلام
  من از وقتی کوچیک بودم تا الان که شونوزده سالمه خیلی به دوستام وابسته میشدم و نمیتونستم مدت طولانی جدایی ازشون رو بدون نگرانی و ناراحتی و کلی غصه سپری کنم.
  الان که سومین دوست صمیمی من سر یه حرف خیلی خیلی مسخره با من قهر کرده و یه ماه و نیمه که باهم حرف نزدیم دیگه نمیتونم دوریشو تحمل کنم. دلم میخواد برگرده اما چون چندین بار قبل این من پیش قدم برای اشتی کردن شدم دیگه میخوام اینبار اون جلو بیاد اما خبری ازش نیست. مدت هاست که با خودم کلنجار میرم شاید دوستم نداره و الان از دستم راحت شده و با هم کلاسی های دیگه راحت تر از منه. ولی واقعا طاقتم تاق شده و نمیتونم تحمل کنم. میخوام هر جوری که شده برگرده ولی میدونم اگه اینبار هم من برم جلو قطعا دوستی بین ما وجود نخواهد داشت و به بهانه دیگه ای ممکنه باز بره. نمیدونم چیکار کنم . این روز ها گیج تر و پریشون تر از هر موقع ام و انگار دلم هر دقیقه تیکه تیکه میشه. باید چیکار کنم؟ لطفا راهنمایم کنید

 2. Hamid 3 ماه قبل

  سلام من حدود ۲ سال هست با رفیقم قهرم و تقصیر من بود باهم قهر شدیم
  دوسه روز پیش به یکی از رفیقام گفتم تا بهش زنگ بزنه ببینم دوستی میکنه گفته بود نه ومن میخاهم باهاش دوستی کنم ولی راهی برای دوستی کردن ندارم میتونید کمکم کنید

 3. طناز 9 ماه قبل

  سلام. من دوست صمیمیم از اواخر نیمه اول خرداد تا الان باهام حرف نزده.یعنی پیام هام رو نمیخونه و بعضی وقت ها که میخونه جواب نمیده. زنگ هم میزنم جواب نمیده تازه دیروز براش چند تا عکس از دوران مدرسه قبل از کرونا فرستادم جوابم رو داد ولی چیز خاصی نگفت من نمیدونم چیکار کنم که اشتی کنیم اصلا باهام حرف نمیزنه هر کس هم که میره سراغش بپرسه چرا باهام قهره جواب کسی رو نمیده.میشه بپرسم چیکار باید کنم؟کلی پیام براش فرستاده بودم ولی چون نمیخوندشون و جواب هم نمیداد بعد از یه مدت پاکشون میکردم. لطفا راهنماییم کنید چند وقت دیگه مدرسه ها باز میشه نمیخوام مشکلی باشه بین من و دوستم!

  • پاسخ خانم دکتر سلیقه دار :
   دوست خوبم
   اگر تقصیر و اشتباه خودت را ميداني بهتر هست در یک متن مشخص یا از طریق فایل صوتی یا تماس تلفنی با او صحبت کنی و بگویی که سهم اشتباهت را متوجه هستی و عذرخواهی میکنی و بعد هم ادامه دهی که تمایل داری گذشته را جبران کنی.
   اگر نمیدانی که چه اشتباهی کردی یا هر دو در این جدایی سهم داشته اید در یک پیام متنی یا صوتی یا از طریق تماس تلفنی به او بگو که دوست داری گذشته را کنار بگذارید و مثل اینکه تازه دوستی جدیدی شروع می‌شود با او دوست باشی. از او بخواه که اگر مخالف است دلیل خودش را بگوید.
   اگر دلیلش منطقی بود یا حتی گفت که ملاکهایش با تو تفاوت دارد در این صورت مدتی او را رها کن و دیگر اصراری نداشته باش. شايد او هم نیاز دارد کمی تو را نداشته باشد و راحت تر به این ارتباط فکر کند.

 4. سجاد 10 ماه قبل

  سلام.دوستای من که داخل کوچمونن باهام قهر کردن و میترسم دیگه آشتی نکنن و تنها باشم
  دلیل قهر کردنشون هم این بود که بابام بهشون گفت بخواطر کرونا دیگه نیاین تو کوچه.
  الان چی میشه که ما باهم آشتی کنیم.
  درضمن من تو کوچه اعتباری دارم و اصلا دوست ندارم که با ببخشید و کلمه هایی مثل اینا باهام آشتی کنن
  اونا هیچوقت باهام قهر نمیکردن و همیشه پشتم بودن
  و خیلی دوستشون دارم.
  الان حدود دو هفتس قهریم و اونا دارن تو کوچه گشت میزنن و در خونه ما میشینن و من باهاشون سلام میکنم و جواب سلام نمیدن و روشون رو برمیگردونن
  و این خیلی حس گریه بهم میده.
  توروخدا کمکم کنید راستی:یازده سالمه

 5. زی زی 11 ماه قبل

  سلام
  من سه ماه میشه یا بهترین دوستم قهر که نیستیم ولی سرسنگین هستیم و حال هم رو زیاد نداریم و هر حرفی شروع به دعوای تازه میشه بینمون تا چند روز پیش که بهش گفتم شبیه دوست فوت شده ی منی و اونم کلا بهم ریخت و ناراحت شد
  واقعا نمیدونم ولی هرچی میگم بعد یه سال فهمیدم باورم نمیکنه و میگه برات ارزشی ندارم در صورتی که از خودم برای من مهم تره
  امسال اخرین سالی هست که باهم درس میخونیم و این اتفاق افتاد می‌خوام حداقل خداحافظی بدی نداشته باشیم
  چیکار باید بکنم؟
  ممنون

  • پاسخ مشاور سایت :
   دوست خوبم
   این اتفاقات باعث میشوند بیشتر در رفتار و گفتارمان مراقبت کنیم و تمرین خوبی است که در آینده و برای دیگر دوستان هم صحیح تر رفتار کنیم. بنابراین نگران اختلافات نباش بلکه ازشون درس بگیر برای مثال دیگر به کسی نگو شبیه یک‌فرد مرحوم است جمله ای با بار مثبت نیست.
   در ضمن برای خداحافظی کردن برنامه ریزی نکن. دوستی ها با ندیدن تمام نمیشود شاید ده سال دیگر دوباره زمینه های مشترک پیدا کردید و آن وقت از این روزها هم کلی حرف برای گفتن دارید.

 6. 😐😐😐😐 1 سال قبل

  سلام من مدتی هست که رابطم بابهترین دوستم خراب شده حتی معذرت خواهی هم کردم ولی منونمیبخشه خیلی حالم بده وازاینکه میبینم بابقیه گرم میگیره وحرف میزنه ولی من وقتی پیامم میفرستم حتی جوابمونمیده خیلی عذابم میده،ولی بااین وجودبازم برام خیلی عزیزه ودلم براش تنگ شده نمیدونم دیگه بایدچکارکنم

 7. امیر 1 سال قبل

  باسلام من یه پسر۱۷ ساله ام حدود یک ساله با بهترین دوستم قهر کردم که مقصر من بودم
  خیلییی شددییید بهش وابسته بودم و هستم
  خیلییی افسرده شدم درسام افت کرده
  حوصله هیچیو هیچکسو ندارم حتی چند بار میخاستم خودکشی کنم
  تموم مشکلاتم با اومدن اون درست میشه
  توروخدا یه راه حلی بهم بدین

  • دوست خوبم
   ضمن اینکه باید بگویم این حجم از وابستگی خطرناک و غیر طبیعی است و شاید لازم باشد در آینده به صورت حضوری از یک مشاور کمک بگیری در عین حال لازم است یادآوری کنم وقتی متوجه اشتباهات خودمان میشویم بدیهی است که باید آنها را جبران کنیم. قهر کردن اشتباه بوده ادامه آن هم اشتباه است. الان که متوجه هستی تلاش کن با پیام دادن دعوت کردن به یک جلسه حضوری نامه دادن واسطه فرستادن و غیره بخش و سهم اشتباه خودت را به او بیان کنی و تلاش کنی که رابطه از سر گرفته شود هر چند ممکن است به مانند قبل نشود و موانع زیادی سر راه داشته باشی.
   یادت باشد حتما درباره این حجم از وابستگی خودت اقدام کن چون ممکن است با این شرایط ارتباط دوباره شما برایت دردسرهای بزرگتری همراه داشته باشد.

  • دوست خوبم
   شاید هنوز به قدر لازم تاوان کاری که کرده ای را ندادی و به همین دلیل به زمان بیشتری احتیاج است تا موضوع در ذهن دوستت حل شود یا آماده فراموش کردن مساله یا بخشیدن تو باشد.
   با این همه روراستی در رابطه دوستی مهم است و خوب است به او پیام دهی و بخواهی که مشخص کند برای بخشیدن تو و کنار آمدن موضوع چه پیشنهادی دارد؟آیا زمان نیاز دارد یا راه دیگری را پیشنهاد میدهد؟
   بک نکته دیگر هم هست گاهی چون طرف مقابل میداند که دوستش داری و دست از او برنمیداری بیشتر بی محلی میکند و به رفتارش ادامه میدهد بنابراین اگر به این نتیجه رسیدی کمی فاصله بگیر و زیاد به او اصرار نکن شاید این راه جواب دهد.

 8. سروه 1 سال قبل

  سلام من مدتی که بادوستم به خاطریه مسئله کوچیک رابطمون دچارمشکل شده قهرنیستیم ولی باهام سرسنگینه هرکاری می کنم مثل قبل نمیشه راهنماییم کنیدچکارکنم

 9. تورک اوغلو 1 سال قبل

  سلام من با دوستم یک سال و نیم قهر بودم . وامروز دوستانم من را با او اشتی دادن.
  می خوام بدونم چه جوری سر صحبت و باهاش باز کنم
  ممنون

 10. نوجوان‌ها 2 سال قبل

  کاربر عزیز “Ehsan y”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  راه های زیادی برای این منطور است. اول اینکه کمی صبر کن شاید او به زمان بیشتری احتیاج دارد که در مورد این اتفاق فکر کند‌. هم چنین تلاش کن برایش نامه ای بنویسی یا شفاهی صحبت کنی و قصدت را بگویی و شرح دهی که میخواهی مثل گذشته باشید و اگر او حرفی برای گفتن دارد آماده شنیدن هستی
  البته به او پیشنهاد بده که گاهی لازم است اتفاقات گذشته را در دوستی بدون حل شدن رها کنیم و به راهمان ادامه بدهیم و با این حساب ما هم میتوانیم به گذشته کاری نداشته باشیم.
  زیاد اصرار نکن چون این کار باعث میشود بیشتر از تو دور شود و نتواند تصمیم درستی بگیرد اما پیشقدم بشو و خواست و احساست را به روشنی و بی پرده بگو.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 11. نوجوان‌ها 2 سال قبل

  کاربر عزیز “ابوالفضل”
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  همین که میدانی مقصر هستی خودش یک قدم به جلو است چون میدانی که باید عذرخواهی کنی و به او بگویی که از این بابت پشیمان هستی.
  اگر او به تو نگاه هم نمیکند پس بهتر است حرفهایت را بنویسی و از طریق یک دوست دیگر به دستش برسانی.
  در متن بنویس که از اتفاق پیش آمده متاسفی و میخواهی با ارتباط بیشتر با او گذشته را جبران کنی و این اشتباه را تکرار نخواهی کرد.
  و بنویس که منتطر پاسخ از او هستی و اگر پاسخش طولانی شد حتما دوباره اقدام کن.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 12. Ehsan y 2 سال قبل

  با سلام و وقت بخیر.
  من با دوست صمیمی چند روزیه سر یه بحثی که او مقصر بود بحثم شد و حالا پشیمونم و میخوام روابطمان دوباره مانند گذشته شود ولی او هیچ واکنشی نشون نمیده و با سردی جوابم رو میده حالا میخوام بدونم زمان، روابطمون رو درست میکنه یا نه ‌.اصلا راه دیگه ای هست یا اینکه من باید این دوست صمیمی رو برای همیشه فراموش کنم؟ ممنون.

 13. ابوالفضل 2 سال قبل

  سلام من یک دوستی داشتم که سر یه موضوع کوچک که مقسر من بودم بدون دعوا باهم دیگه حرف نمیزنیم الان من دوباره میخواهم اشتی کنم ولی نمیدانم چطور او حتی منو نگاه هم نمیکند

 14. نوجوان‌ها 3 سال قبل

  کاربر عزیز ؛دختر جنوب؛
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  باید باور کنی که هر اندازه بیشتر اصرار کنی بیشتر باعث میشوی او نتواند در آرامش به نداشتن ارتباط با تو فکر کند و نتواند تصمیم درستی بگیرد. برای اینکه خطا نکنی گامهای زیر را دنبال کن.
  اول اینکه همیشه درصدی از احتمال را بده که شاید تو هم سهمی در این اختلاف داری و ممکن است او دلگیری هایی از تو داشته باشد.
  دوم اینکه اگر به تازگی به او پیام دادی کمی صبر کن و بعد از مدتی به او پیام بده یا تماس بگیر و حتما بگو اگر تو کار اشتباهی انجام دادی متاسفی.
  سوم اینکه به او فرصت بده کمتر پیام بده اما به او بگو که میخواهی از این طریق به احساس او احترام بگذاری و در عین حال دوستش داری.
  در آخر اینکه با هماهنگی خانواده اگر ممکن بود با هم بیرون برید یا به منزل هم برید که همین کار تجربه جدید و در عین حال صمیمیت آوری ایجاد میکنه.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 15. نوجوان‌ها 3 سال قبل

  کاربر عزیز ؛فهیمه؛
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  از این اتفاقات در هر دوستی پیش میاد
  و ممکنه او هم روزی باعث ناراحتی تو بشه.
  بهتر اینه که اولا از او عذرخواهی کنی و بگی که در مورد رفتارت متاسفی.
  بعد هم به او بگویی که منتظر میمونی تا تو را ببخشد و به دوستی تون ادامه بدید.
  البته اگر کاری که کردی نیازمند جبران هست که باید جبران این اشتباه را هم در برنامه ات داشته باشی و به او بگویی که قصد جبران داری.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 16. نوجوان‌ها 3 سال قبل

  کاربر عزیز ؛زهرا؛
  خانم دکتر سلیقه دار، مشاور و روانشناس سایت اینگونه به پرسش شما پاسخ داده اند:
  دوست خوبم
  اینکه او از داشتن ارتباط دوستی با تو حس خوبی ندارد ممکن است به این خاطر باشه که تو از او کوچک تر هستی. معمولا در این دوره سنی افراد تمایلی ندارند با کوچکتر از خود دوست باشند و همسالان را ترجیح میدهند. البته ممکن است دلیل دیگری هم برای خودش داشته باشد.
  اما توصیه به تو اینه که اجازه بده این علاقمندی در این حد باقی بمونه که فردی مورد علاقه ات است و دنبال ایجاد دوستی نباش. همانطور که برای او داشتن دوستی با همسالان مناسب تره برای تو هم این طوره.
  موفق باشی
  نشریه اینترنتی نوجوان ها

 17. دختر جنوب 3 سال قبل

  ممنون از راهنماييتون اما اون خعلي ديگه داره رو اعصابم راه ميره مايه گروه سه نفره ايم كه هر سه تامون مثه خاهريم الان ميخام بدونم جاي من اون بود اينكارو ميكرد يا چون رابطه اون دو تا يكم بهتر بود

 18. دختر جنوب 3 سال قبل

  با سلام من يه دختر كلاس هشتمي هستم كه با بهترين دوستم كه پنج سال با هم بوديم باهام قهر كرده مقصر ماجرا اون بوده ولي باز اون باهام قهر كرده يه ماهه جواب پيامام نميده و من خعلي ناراحتم لطفا يه كاري بهم بگيد كه باهام اشتي كنه

 19. فهیمه 3 سال قبل

  من یه دوست دارم کللاس نهمه دیروز بدجور از دستم ناراحت شده میخوام باهاش اشتی کنم ولی اصلا اون بهم محل نمیذاره کمک کنید من خیلی دوسش دارم ولی اون برعکس فکر میکنه

 20. زهرا 3 سال قبل

  سلام من هفتمم یک دهمیه تو مدرسمونه خیلی دوسش دارم ولی اون از من بدش میاد چکار کنم بیشتر باهاش باشم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید