چند ستاره دنباله دار مشهور

ستاره دنباله دار

ستاره دنباله دار

ستاره دنباله دار چیست . کدام ستاره دنباله دار مشهور تراست . چه زمانی می توان ستاره دنباله دار را دید این ها سوالاتی است که می توانیدپاسخشان را درزیر ببنید.

ستاره دنباله دار هالی

چند ستاره دنباله دار مشهور

این ستاره معروف ترین دنباله دار در جهان است که هر ۷۶ سال یک بار به خورشید نزدیک شده و با چشم غیرمسلح قابل مشاهده است و اولین بار توسط ادموند هالی در سال ۱۷۰۵ کشف و ثبت شد.در سال ۱۹۸۶ که هالی به زمین نزدیک شد، پنج فضاپیما برای تحقیق به سمت آن ارسال شد. نتیجه آن تحقیقات این بود که هالی سیب زمینی شکل، با طولی معادل ۱۵ کیلومتر است.این ستاره شامل ۸۰ درصد آب یخ زده و حدود ۱۵درصد مونوکسید کربن منجمد می باشد. محققان بر این باورند که بسیاری از ستاره های دنباله دار از لحاظ شیمیایی به هالی شبیه اند.
رنگ کلی هالی به طور غیر منتظره ای سیاه و کاملا تیره بود، البته سطح آن بود که دیده می شد که محققان آن را غباری تیره در اطراف هسته یخ زده آن می دانند که به احتمال زیاد این غبارها به علت نزدیک شدن به خورشید و آزاد شدن گازهای ناشی از در معرض بودن حرارت بالا شکل می گیرد.

شو میکر لوی۹

چند ستاره دنباله دار مشهور

این ستاره نیز بعد از هالی در رده دنباله داران معروف است. این ستاره در سال ۱۹۹۴ با مشتری برخورد کرد. بر اثر نیروی گرانش این سیاره غول پیکر، این ستاره به حداقل ۲۱ تکه قابل مشاهده تقسیم شد. این برخورد، بزرگ ترین برخورد آسمانی بود که سیاه چاله ای حدود۱۲۰۰۰ کیلومتر (نزدیک به اندازه زمین) بوجود آورد. از شدت انفجار این برخورد نیرویی برابر با انفجار ۶۰۰۰ گیگا تن T.N.T تخمین زده شده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
سیارک چیست؟

هال ــ باپ

هال ــ باپ

سومین ستاره دنباله داری است که به وضوح دیده شده و در سال۱۹۹۷ از ۱۹۷ کیلومتری زمین عبور کرده است. هسته بسیار بزرگ آن از مقدار زیادی گرد و غبار و گاز درست شده است.
اندازه هال ــ باپ در حدود ۳۰ تا ۴۰ کیلومتر تخمین زده شده است. این یکی به قدری روشن و واضح است که با چشم غیر مسلح دیده می شود.آیسون نیز جزء درخشان ترین ستاره های دنباله دار که در ۵۰ سال گذشته دیده شده اند، به شمار می رود.

چند ستاره دنباله دار مشهور

آیا باران شهاب سنگ حقیقت دارد؟

بله، هنگامی که زمین از مسیر یک ستاره دنباله دار (حتی پس از گذشت سال ها از عبور آن ستاره) گذر کند، گرد و غبار و یخ باقی مانده از آن ستاره می تواند تعداد زیادی شهاب سنگ تولید کند که به تعبیر ستاره شناسان باران شهاب سنگ نامیده می شود.

آیا تا به حال ستاره دنباله داری با زمین برخورد کرده است؟

بله، حدود ۲۸ میلیون سال پیش یک ستاره دنباله دار در صحرای ساهارا سقوط کرد. مدتی پیش دانشمندان تکه کوچکی از آن که بیش تر شبیه ریگ بود را یافتند و با آزمایشات خود بیان کردند که باقیمانده هسته آن ستاره می باشد.

 

5/5 - (1 امتیاز)

آنچه دیگرانجست و جو کرده اند:

  • https://www nojavanha com/چند-ستاره-دنباله-دار-مشهور/
  • سیارە دنبالە دار هالی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *