ژیمناستیک

ژیمناستیک

بچه‌ها را کلاس ژیمناستیک نبرید، می‌گویند قدشان کوتاه می‌ماند. این جمله‌ای است که این سال‌های اخیر در خانواده‌هایی که فرزندان‌شان در سن خردسالی هستند، شنیده می‌شود. ژیمناستیک ورزش پایه است حتی کارشناسان این رشته می‌گویند یادگیری حرکات ژیمناستیک از دوومیدانی و شنا هم ضروری‌تر است. هر کسی که در بچگی ژیمناست‌کار بوده، در دوران بزرگسالی می‌تواند ورزشکار خوبی باشد. اما این ذهنیت اشتباه در خانواده‌ها که این رشته باعث کوتاهی قد می‌شود، دلیلی شده تا کلاس‌های ژیمناستیک رونق کمتری داشته باشند. کارشناسان به خانواده‌ها اطمینان می‌دهند که کوتاهی قد هیچ ربطی به ژیمناستیک ندارد، مگر این که آن ها در سن پایین‌تر از 9 سال حرکات حرفه‌ای انجام بدهند.

دلایل کوتاهی قد چیست؟

چه عواملی باعث کوتاهی قد می‌شود؟ اگر این عوامل را بشناسیم، شاید کمتر به بیراهه برویم. تغذیه، ژنتیک و سلامت کلی بدن سه فاکتور اصلی در تعیین قد است. اگر ژن کوتاهی قد در خانواده داریم، باید انتظار داشته باشیم که دختر یا پسرمان کوتاه قد شود. تغذیه در دوران بارداری مادر و نونهالی بچه‌ها هم در رشد قد آن ها اهمیت ویژه‌ای دارد. اگر این تغذیه نباشد، نمی‌شود دلیل دیگری برای کوتاهی قد آورد. میزان ترشح هورمون‌ها هم یکی از عواملی است که در تعیین قد افراد موثر است. هورمون تیروئیدی، کورتیزول و هورمون‌های جنسی (استروژن و تستوسترون) مهم‌ترین این هورمون‌ها هستند.

این باور غلط است

اما چرا تصور عمومی این است که ژیمناستیک قد را کوتاه می‌کند. پخش مسابقات ژیمناستیک از شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای، یک نتیجه‌گیری ناامیدکننده و اشتباه برای همه داشته و آن این که هر کسی ژیمناستیک کار کند، کوتاه قد می‌شود.

بچه‌ها کلاس ژیمناستیک بروند یا نروند؟

ژیمناستیک1

هر رشته‌ای طبیعت خاص خود را دارد و براساس آن است که ورزشکاران در آن رشته موفق می‌شوند. اگر می‌بینید بیشتر ورزشکاران ژیمناستیک کار کوتاه‌قد هستند به این دلیل است که افراد کوتاه قد بهتر می‌توانند حرکات مخصوص این رشته را انجام بدهند. در مسابقات داخلی هم همیشه بچه‌هایی که قد کوتاهی‌تری دارند، موفق‌تر هستند.

حرکات ژیمناستیک به چابکی، انعطاف‌پذیری و سرعت عمل بالایی نیاز دارد. این ویژگی‌ها را در آدم‌هایی با قد کوتاه‌تر بیشتر می‌شود، دید. این رشته آدم‌هایی سبک با توده عضلات بالا می‌خواهد. ژیمناستیک حتی به رشد قد کمک هم می‌کند. هر ورزشی که انجام بدهیم به رشد کمک می‌کند. ژیمناستیک هم از این قضیه مستثنی نیست.

تمرین در خانه ممنوع

علاوه بر سن انتخاب، سالنی هم که بچه‌ها باید آن جا آموزش ببینند، مهم است. تعداد کسانی که در ژیمناستیک آسیب دیده‌اند و برای همیشه روی تخت خوابیده‌اند (به دلیل قطع نخاع) کم نیست. پایین بودن یا حتی بالا بودن قیمت یک کلاس نمی‌تواند دلیلی باشد که شما حتما همان‌جا ثبت‌نام کنید. دقت داشته باشید که کف سالن، تشک و دیگر وسایل هم حتما استاندارد باشند. فرسودگی وسایل ژیمناستیک می‌تواند بیشترین آسیب را به شما بزند. کلاس‌هایی که زیرنظر فدراسیون ژیمناستیک هستند، می‌توانند بهترین انتخاب باشند.

بچه‌هایی که کلاس ورزشی می‌روند، دوست دارند در خانه به پدر و مادر و دیگر نزدیکان نشان دهند که چه حرکاتی یاد گرفته‌اند. حواس‌تان باشد که همه حرکات را نمی‌شود در خانه انجام داد. این حرکات فقط مخصوص کلاس است.

تقویت و هماهنگی عضلات

ژیمناستیک2

ژیمناستیک فقط برای کسانی که می‌خواهند ژیمناست‌کار شوند، ضروری نیست. این رشته پایه است. این رشته بیشترین کمک را به هماهنگی عضله و استخوان می‌کند. این نیاز اولیه همه ورزش‌هاست. چابکی بدن یک فوتبالیست به تمریناتی برمی‌گردد که او در کودکی انجام داده است. حرکات ژیمناستیک بهترین کمک برای یک فوتبالیست یا هر ورزش کار دیگری است.

افزایش رشد قد

ورزش ربطی به رشد قد دارد؟ این سؤال را از هر کارشناس دیگری بپرسید، یک جواب بیشتر ندارید، بله ربط دارد. البته این ربط مستقیم نیست. ورزش کردن به دلیل تحرک بالا و درگیری عضلات و استخوان‌ها می‌تواند به رشد کمک ‌کند. اما هیچ ورزشی وجود ندارد که گفته شود قد را کوتاه می‌کند.

تکنیک‌های سنگین را فراموش کنید

انتخاب مربی هم نکته مهمی است که باید درنظر داشته باشید. همان‌طور که گفته شد حرکات حرفه‌ای بعد از 9سالگی باید آموزش داده شود. بعضی مربیان یا سن شاگردان‌شان را فراموش می‌کنند یا عجله در آموزش دارند. بعضی بچه‌ها استعداد بالایی در بعضی حرکات دارند، در این شرایط مربیان انگیزه پیدا می‌کنند آموزش بیشتری بدهند که این به ضرر کودکان در سن پایین است.

 مقدمات را فراهم کنید

لباس ژیمناستیک هم اهمیت ویژه‌ای دارد. این ورزش به لباس‌های چسبان نیاز دارد. اگر لباس‌ها گشاد باشند، مشخص نمی‌کند که بچه‌ها حرکات را درست انجام می‌دهند یا نه. لباس‌های گشاد، اجازه نمی‌دهند که بچه‌ها به‌راحتی حرکت کنند. جنسی هم که برای لباس انتخاب می‌شود، باید مناسب باشد. خانواده‌ها دقت کنند که لباس بچه‌ها حتما باید نخی و سفید باشد. این انتخاب هم کمک می‌کند که لباس‌ها بو نگیرند و هم این که بچه‌ها با مشکلات پوستی روبه‌رو نشوند.

برای حرفه‌ای شدن عجله نکنید

با این که ورزش برای رشد خوب است اما بعضی متخصصان و پزشکان محدودیت‌هایی را برای آن قائل هستند. ژیمناستیک یکی از ورزش‌هایی است که استثناهایی دارد. این استثنا سن شروع است. بچه‌ها از سن پنج سالگی می‌توانند ژیمناستیک را شروع کنند البته به این شرط که فقط به شکل بازی بعضی حرکات را انجام بدهند.

بعضی ورزش‌ها مثل شنا، دوچرخه، والیبال، بسکتبال و فوتبال برای افزایش قد مفید هستند.

ورزش ژیمناستیک هم بعد از 9سالگی برای افزایش قد کودکان مناسب است چرا که در سن پایین‌تر می‌تواند به محل‌های رشد استخوانی فشار وارد کند و باعث زود بسته شدن محل‌های رشد استخوانی شده و سبب شود کودکان کوتاه‌ قد و عضلانی شوند.

 bartarinha.ir

امتیاز به این نوشته
شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پیشگیری از کمردرد با تمرینات ورزشی ساده

ژیمناستیک

ورزش  

 

ژیمناستیک مانند بسیاری از ورزشهای المپیک ریشه در پیکار و ستیز دارد.یونان،بین النهرین و مصر در دوران قدیم هدفشان از تمرینات متداول در ژیمناستیک استفاده از آن در جنگ و مبارزه بود.در چین باستان نیز ژیمناستیک را به صورت گروهی اجرا میکردند،سنتی که امروزه هم ادامه دارد. ژیمناستیک یک ورزش فعال و پر جنب و جوش است.سابقه این ورزش در یونان باستان به بیش از 2000 سال قبل برمیگردد.مردم در ورزشگاه ها یا زورخانه ها برای اجرای مسابقه و همچنین بر ای مباحثه درباره هنر،ادبیات و فلسفه ژیمناستیک جمع میشدند.پلاتو،آرستیتوو هومر طرفدار کیفیت تقویت فعالیتهای ژیمناستیکی و پیدا کردن هماهنگی بین اندام و فکر بودند(هماهنگی عصبی – عضلانی)

 

 

حرکات زمینی

برای زمانی طولانی حرکات زمینی بدون پیست و تشک در مسابقات توسعه یافت.در سال 1923 در مموراندوم زمانی که اولین طرح برای تشکیل تورنمنت مطرح شد فراخوانی در قالب پذیرش حرکات زمینی همپایه دیگر وسایل ژیمناستیک برای اولین بار در تاریخ مقررشد.

 ورزش

 

 

پارالل بانوان

در قرن نوزدهم حوالی سالهای 1830 گزارشهایی در مورد بار خانمها در فرانسه وجود داشت امّا فقط در نیمه دوم قرن بیستم بود که بوسیله ای قابل تنظیم و با اهمیت بدل گشت.این اسباب برای اولین بار در مسابقات جهانی بوداپست (1934) ظاهر گشت و بسیار مورد توجه قرار گرفت.دو سال بعد مسابقات المپیک این رشته نیز برقرار گردید.امروزه این وسیله مشکل ترین و پویا ترین اسباب ژیمناستیک هنری بانوان محسوب شده و زمان زیادی برای هماهنگی حرکات در میله های کوتاه و بلند این بارفیکس دوبل صرف شده است. paralell-ورزش

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی بهترین ورزش ها برای سلامتی انسان!

 ورزش

چوب موازنه بانوان

این وسیله ورزشی اخیراًبه شکل گسترده تری نسبت به سابق در رقابتهای ژیمناستیک مورد استفاده قرار میگیرد.با اینحال قدمت آن به عنوان ابزار حفظ تعادل به اندازه پیشینه تمرینهای بدنسازی جدید است.ممکن است شکل اولیه آن بصورت تنه کامل و گرد درخت کاج افقی و برای حفظ تعادل روی آن بوده باشد.جان بعدها این وسیله را شوبن (درانگلیسی:شناور)نامید که همان ریشه نام امروزی این ابزار در زبان آلمانی است.قسمت پائین تر شودن بنک(نیمکت سوئدی)هنوز شکل تخته تعادل را دارد.در سال 1934 برای اولین بار چوب موازنه به عنوان یک وسیله در مسابقات جهانی بوداپست انتخاب شد.در آن تاریخ همچنین اولین مسابقه بین المللی زنان برگزار شد.عرض آن چوب فقط 8 سانتیمتر بود.امروزه این حرکات ظریف نه تنهانشانه ای از حفظ تعادل بلکه در ژیمناستیک هنری از حرکات آکروباتیک فوق العاده مشکل تشکیل شده است. 

 

خرک حلقه

  قدیمیترین توصیف از ژیمناستیک در قسمت خرک به بیش از 600 سال قبل بر میگردد که توسط ریناتوس وجیتیوس نوشته شده است.وجیتیوس در چهارمین فصل کتاب بازبینی ارتش رومیها چنین تشریح میکند که سربازان برای تمرین از اسب چوبی استفاده میکردند.در قرن نوزدهم یک مربی هنر آکروباتیک، اسب سواری را با توجه به توصیف بالا توسعه داد.در ابتدای قرن نوزده خرکهای چوبی با روکش چرمی جایگزین خرکهای قدیمی تر شدند.با نگاهی به تاریخچه پرش خرک در می یابیم که خرک حلقه از همان خرکهای چوبی با حلقه توسعه یافته است. 

pommel_classic-ورزشورزش 

بارفیکس

  میله بلند اسمی عمومی برای تیرک افقی مرغداریها بود که توسط جان بعنوان اسمی برای یک وسیله ژیمناستیک انتخاب شد.تا آنزمان در سرتاسر دنیا حرکات ژیمناستیک مشتاقانه بروی میله ها و طنابها انجام می شد.کلیمیها،چینی ها و حتی اسکیموها در زمان گذشته با این وسیله آشنا بودند.بارفیکس دائماً در حال رشد و گسترش بود.شاید این بخاطر ژیمناستهای خلاقی بود که حرکات مشکلی را اجرا می کردند که با ابزار موجود امکان انجام آنها نبود یا مربیها و ژیمناستها و مهندسانی که با ساختارهای جدید راه را برای انجام حرکات جسورانه و رها کردنی باز کردند و بدلیل تلاشهای ایشان بارفیکس بعنوان شاه اسبابها لقب گرفت.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
حادثه مرگبار برای رکاب‌زن پارالمپیکی ایران

 ورزش

خرک

 

برای مدت های طولانی وسیله خاصی به نام خرک وجود نداشت وهمان خرک حلقه بدون دسته ها جهت پرش در مسابقات مورد استفاده قرار می گرفت.در اولین مسابقات المپیک نوین در آتن نبسال 1896در رشته پرش خرک کارل اسچومن آلمانی از چارلوتنبورگ برلین برنده شد.7 سال بعد در اولین مسابقات قهرمانی جهان در آتورپ بلژیک پرش پا باز از خرک طولی جزو حرکات اجباری معمول بود.

 

پارالل

بی هیچ تردیدی پارالل یکی از اختراعات فردریک لودویک جان است کسیکه آن را در هاسن هاید خود در برلین قرار داد. هاسن هاید جایی بود که حرکات قدرتی پرش از خرک در آن انجام می شد.در ابتدا یک سری حرکات خاص و محدود بروی پارالل انجام می شد و تنها جهت تقویت بدن مورد استفاده قرار می گرفت.پاراللهای اولیه قابل حرکت نبوده و در زمین کاشته می شدند.پاراللها بزودی بعنوان یک وسیله مستقل و جداگانه مورد قبول واقع شدند.در سال 1819 آموروس اسپانیایی پاراللی قابل حرکت را تشریح نمود و هاینریش کلیاس سوئیسی(1854-1782) آنرا ساخت.گاهی پارالل به علت تابها و حرکات بلندش برای ژیمناستهای مدرن یادآور حرکات بارفیکس است. 

 ورزش

دارحلقه

 حلقه ها در ابتدا مثلثی شکل بودند.ژیمناستیک آلمان نتوانست به خوبی خود را با این حلقه های آویزان سازگاری دهد.امّا آنهاجای خود را در روم وبلژیک باز کردند.امروزه ژیمناستیک بروی دارحلقه تجلی تلفیقی از حرکات ورزشی و نمایشی است. 

ورزش-BigPic

                                                                                                                     منبع :مجله ورزشی

بارفیکس-ورزش 

خرک حلقه-ورزش 

 پارالل-ورزش

 

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *