کارشناس ژنتیک پزشکی

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان‌ها

عنوان شغل: کارشناس ژنتیک پزشکی .

تعریف شغل: بررسی بیماریهای ارثی ،تخمین ریسک بروز مجدد آنها از طریق آزمایشهای مربوطه و جلوگیری از بروز آنها.

رشته یا گروه شغلی: بهداشتی – درمانی

شرح وظایف و مسوولیتهای  اصلی شغل: انجام آزمایشهای ضروری برای بیماران و مشاوره ابتدایی با پزشک مربوطه، بررسی پرونده ها و نحوه انتقال بیماری از نسلی به نسل دیگر.

اهمیت و ضرورت شغل: پیشگیری از رخداد مجدد بیماریهای ارثی در خانواده ها و کمک به بهداشت و سلامت جامعه.

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای احراز شغل: کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری.

مهارتها، تجارب و دوره های آموزشی ویژه برای احراز شغل: کار با میکروسکوپ، کار با انواع وسایل آزمایشگاهی ،دوره های تکمیلی مطالعه کروموزومها و دوره های مولکولی با توجه به نوع آموزش از 6 ماه تا یک سال.

شرایط محیط کار: کار در فضای  سرپوشیده در مکانی معین و خلوت و آرام به طور انفرادی یا کار گروهی انجام می شود.

وسایل و ابزار مورد نیاز برای انجام دادن شغل: انواع میکروسکوپ ،انواع ترازو های دقیق، وسایل برای الکتروفورز، دستگاه PCR، بن ماری و…

خصوصیات جسمانی و توانایی های بدنی لازم برای انجام دادن شغل: استعداد عددی، استعداد کلامی، استعداد هنری، ادراک مکانیکی، تجسم فضایی، سرعت و دقت حواس، میزان بینایی بالا.

معلولیتهای بی اثر در انجام دادن شغل:  معلولیت از ناحیه پا.

رغبتهای مورد نیاز برای انجام دادن شغل: علاقه به مردم، علاقه به امور ذهنی و داده ها، علاقه به ایجاد تغییر و تحول.

ویژگی های شخصیتی (عاطفی، اجتماعی و رفتاری) لازم برای انجام دادن شغل: ثبات عاطفی، قبول مسؤولیت، توانایی کار در شرایط دشوار ، سازگاری با دیگران، مطلوب بودن رفتار و برخورد مناسب، همدلی و درک رفتار دیگران.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
انتشار فراخوان مسابقه‌ی نقاشی بابا بزرگ،مامان بزرگ دوست‌تون دارم

محلهای اشتغال و استخدام: مراکز دولتی و غیر دولتی به صورت کلینیک مشاوره ژنتیک. در رابطه با امور زراعی و دامی افراد فارغ التحصیل رشته ژنتیک می توانند جذب وزارت کشاورزی و جهاد سازندگی (امور مربوط به دامپروری و اصلاح نژاد) شوند و در رابطه با ژنهای گیاهی و حیوانی در زمینه مربوطه است که گاه برای دیدن این دوره ها به خارج از کشور نیز اعزام شده اند.

جنبه های مالی و حقوقی: در مراکز دولتی پرداخت حقوق تابع قانون استخدام کشوری است و فرد دارای بیمه و حق بازنشستگی است.

شرایط ارتقاء: افزایش سنوات خدمت، پیشرفت تحصیلی –شغلی با گذراندن دوره های کوتاه و باند مدت آموزشی، استفاده از بورسهای تحصیلی داخلی و خارجی.

نحوۀ استخدام و ورود به شغل: امتحان، مصاحبه ، آگهی جراید و در صورت داشتن سرمایه کافی خود اشتغالی.

ارتباطهای شغلی: با سایر مشاغل گروه شغلی،خصوصاً مشاغل آزمایشگاهی، همچنین با پزشک قانونی، دادگستری (مسائل حقوقی) ارتباط دارد.

مطلوبیتها و محدودیتهای شغل:

مطلوبیتها: جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری های ژنتیکی.

محدودیتها: محدودیتهای علمی و وسایل و ابزار لازم که تخمین و سنجش یک بیماری را دشوار می سازد.

اتحادیه، انجمن و تشکیلات حرفه ای وابسته به شغل: انجمن ملی ژنتیک،انجمن ژنتیک پزشکی.

آیندۀ شغل: آینده مطلوبی دارد؛ به طوری که افراد تحصیل کرده در این شغل بیکار نیستند اما مثل هر رشته دیگری تابع شرایط اقتصادی – اجتماعی کشور.

مراحل و جریان یک روز عادی برای شغل: بعد از تهیه لام های مربوط به بیماران ، کارشناس آنها را مطالعه و زیر میکروسکوپ از این لام ها عکس گرفته و بعد از تهیه کاریوتایپ، فرمول کروموزومی فرد را مشخص می کند. اگر کیفیت کار خوب باشد در یک روز تا 3 بیمار را می توان بررسی نمود. همچنین با الکتروفورز آنزیمهای خون فرد و استفاده از آزمونهای رایج مثل (PRC) ژن بیمار در فرد ردیابی می شود. در صورتی که این ژن متعلق به جنینی باشد که مادر او به منظور تشخیص قبل از تولد مراجعه کرده است و مشخص شود که جنین بیمار بوده است با شرایط ویژه در روزهای اولیه سقط می گردد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
وزیر آموزش و پرورش فداکاری معلم لرستانی را ارج نهاد

محل و راه های کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ شغل: دفتر چه های کنکور، مراجعه به سازمان سنجش، مرکز ملی مهندسی ژنتیک و وزارت بهداشت، گفتگو با فارغ التحصیلان و استادان ژنتیک.

توصیه ها و پیشنهادهای لازم برای داوطلبان ورود به این شغل: بایستی کاملاً به این رشته علاقه مند باشند. با مطالعه دقیق دروس زیست شناسی و کسب اطلاعات دیگر می توانند آگاهی های لازم را کسب نمایند و با یقین بیشتر این رشته را که جزء کنکور عمومی رشته تجربی است انتخاب نمایند .

‫5 نظر ارسال شده در “کارشناس ژنتیک پزشکی

 1. نشریه اینترنتی نوجوان ها :

  کاربر گرامی: reyhaneh78
  در آرشیو معرفی رشته های مدارس و دانشگاه ها می توانید مطالب در خواستی خود را مشاهده نمایید.

 2. فوق لیسانس ژنتیک بیکار :

  منم دو ساله ارشدم را گرفتم مقاله و پوستر ISI هم دارم منتها کار ندارم.

  لطفا یکی از کارها را هم به من پیشنهاد بدید. یا حداقل روش خوداشتغالی اش را توضیح بدید شاید ما هم از بیکاری خلاص بشیم.

  • A_Mohammadi :

   یادداشت سردبیر:
   دوستان عزیز. همیشه بسته به شرایط اقتصادی و اجتماعی مثل رکود برای بعضی از تخصص ها مشکل اشتغال بوجود می اید. در این متن ها فقط موقعیت های کاری توضیح داده شده و از موجود بودن انها اطلاعاتی داده نشده و البته این توضیح در متن داده شده که بسته به شرایط کشور شرایط کاری متفاوت است.

 3. لیلا :

  واقعا خجالت داره که اینطوری با آینده جوونا بازی می کنید! کدوم شغل! کدوم کار! کدوم آینده! رشته های بیولوژی توی ایران آینده ندارن
  خودم ارشد ژنتیک از دانشگاه چمران با معدل ۱۸/۱۹ با دو مقاله ISI و ۸ پوسترهستم! میشه یکی از اون کارهارو به من پیشنهاد کنین!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *