,
قدردانی

همه می‌توانند هر روز از تلاش برای تمرین قدردانی بهره‌مند شوند. این ۳ مرحله می‌تواند به شما کمک کند احساس شکرگذاری و قدردانی از موارد خوب زندگی خود را شروع کنید.

۱- به چیزهای خوب توجه کنید، به دنبال آن‌ها باشید و از آن‌ها قدردانی کنید.

۲- لذت ببرید، خوبی‌ها را جذب کنید و به آن چیزهای خوب توجه کنید.

۳- از خودتان سپاسگزار باشید یا از کسی تشکر کنید.

توجه به اتفاقات خوب در زندگی

از همین امروز شروع به توجه کنید و مواردی را که از آن‌ها سپاسگزار هستید، شناسایی کنید. به جزئیات کوچک روزمره زندگی خود هرچند که تکراری باشند، دقت کنید.

یک ایده‌ی خوب

هر روز به ۳ موردی فکر کنید که از آن‌ها سپاسگزار هستید، مثل طبیعت، جامعه، افراد و حتی وسایل راحتی موجود مانند یک تختخواب گرم یا یک وعده‌ی غذایی مناسب. آن‌چه در هنگام تمرکز روی احساس سپاسگزاری متوجه می‌شوید، شگفت آور است.

تهیه‌ی لیست سپاسگزاری

تعهد به نوشتن چیزهای خوب هر روز، باعث می‌شود که احتمالا وقتی آن آرزو اتفاق می‌افتد، بیش‌تر متوجه آن خوبی‌ها شوید.

تمرین روزانه‌ی تشکر و قدردانی

بعضی از افراد قبل از غذا دعا می‌خوانند. این قدردانی لازم نیست حتما مراسمی مذهبی باشد. این یک عادت ساده است که به ما کمک می‌کند تا نعمت غذای سر سفره را متوجه باشیم و قدردانی کنیم.

هنگامی که از نعمت‌های زندگی روزمره آگاه شدید، قدم بعدی قدرشناسی آن‌هاست.

ما ذاتا احساس تشکر را دوست داریم

لحظه‌هایی وجود دارد که شما به طور طبیعی در آن‌جا احساس شکرگزاری می‌کنید. این‌ها لحظه‌هایی است که با خود می‌گویید: “اوه، خدایا شکرت!”

مکث کنید، به آن احساس قدردانی واقعی توجه کرده و آن را جذب کنید. نعمت‌های خود را در لحظه‌ای که اتفاق می‌افتد، کاملا درک کنید.

ابراز قدردانی

ابراز سپاس، نشانه‌ی مودب بودن است. وقتی از کسی تشکر می‌کنید، در واقع دو مهارت شکرگزاری را تمرین می‌کنید: چیز خوبی را متوجه شدید، و واقعا از آن قدردانی کرده‌اید.

همیشه قدرشناسی خود را از کسی که کار خوبی برایتان انجام داده است، نشان دهید.”واقعا” ممنونم که به من کمک کردی …”، “به من لطف بزرگی کردی …”، “متشکرم که به حرف‌هام گوش کردی…”.

سپاسگزاری با انجام یک مهربانی

حس قدردانی ممکن است به شما القا کند که در ازای نعمتی که دارید، برای دیگران کاری انجام دهید نه با دادن هدیه بلکه فقط با رفتار، مثلا این که در را برای فرد پشت سر خود باز نگه دارید. حتی کارهایی را انجام دهید، بدون این‌که شخص مقابل متوجه شود. توجه کنید که بعد از آن چه احساس خوبی دارید!

قدردانی واقعی باعث نمی‌شود از دیگران متوقع باشید، زیرا شما به نفع خود عمل کرده‌اید و قطعا نمی‌خواهید که شخص احساس کند در عوض، انتظار چیزی دارید.

همه‌ی این کارها برای داشتن احساس خوب و ایجاد یک چرخه‌ی خوب است.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – زهرا هاشمی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید