آموزش قدم به قدم کاشت سبزه‌ی هفت‌سین (۲)

سبزه سبز کردن برای هفت سین کاری است که این روزها همه مشغول انجام آن هستیم. در بخش قبل این مطلب فوت و فن های سبزکردن چندنوع دانه و بذر را با هم یاد گرفتیم. اکنون و در این بخش با روش سبزکردن چند نوع سبزه دیگر آشنا می شویم.

سبزه هسته پرتقال، لیمو یا نارنج

سبزه هسته های مرکبات نسبت به سبزه های دیگر دیرتر به ثمر می نشینند اما می توانید آنها را نه فقط برای نوروز بلکه برای همیشه نگه دارید. پس می توانید برای سبزه عیدتان از بذرها استفاده کنید اما این سبزه را هم جداگانه بکارید و در تمام طول سال از تماشای زیبایی آن لذت ببرید.

برای آنکه از این هسته ها سبزه ای زیبا داشته باشید هسته ها را دو روز در آب خیس کنید تا بتوانید پوست روی آنها را بکَنید. مواظب باشید که به مغز دانه آسیب وارد نشود.

مجدد تخم ها را در آب بگذارید تا خشک نشوند. یک شبانه روز دیگر صبر کنید. حالا باید دانه ها را در ظرفی که دوست دارید بکارید. پس ابتدا ظرف را با خاک سبک پر کنید. دانه ها را نزدیک به سطح بچینید. فاصله دانه ها دلخواه است. بهترین حالت این است که دانه ها نه خیلی به هم نزدیک باشند و نه از هم خیلی دور باشند. روی دانه ها را هم با لایه ای دیگر از خاک بپوشانید.

یادتان باشد انتهای گلدان سوراخی درست کنید تا زمان آبیاری، آب و نیز هوا در جریان باشد. این کار باعث می شود گیاه نپوسد و از بین نرود.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
چرا زمین چشمک می زند؟

خاک گلدان تان را مرتب خیس نگه دارید و گلدان را در جایی قرار بدهید که آفتاب بخورد.

پس از دو هفته تا یک ماه دانه ها جوانه می زنند. اگر از سبزه تان خوب مراقبت کنید پس از دوسال به حدی بزرگ می شود که می توانید آن را به باغچه منتقل کنید تا در آینده یک درخت داشته باشید.

سبزه سبز کردن با تخم کتان

اینکه چقدر از تخم کتان را خیس می کنید بستگی به اندازه سطح ظرفتان دارد. پس مقداری مناسب از تخم کتان را به مدت یک شبانه روز در آب خیس کنید. پس از گذشتن این زمان، بذرهای کتان حالت ژله ای پیدا می کنند.

اکنون نیمی از ظرفتان را از خاک سبک پر کنید. تخم های کتان را روی خاک بریزید. دقت کنید که در تمام سطح خاک به طور یکسان پخش شوند و همه سطح را بپوشانند. پس از آن روی خاک را اسپری آب بزنید و با یک کیسه پلاستیکی سطح ظرف را بپوشایند.

اجازه بدهید ظرفتان به مدت ۲ شبانه روز در جایی گرم و تاریک بماند. این نکته را به یاد داشته باشید که هر روز دومرتبه و هربار به مدت نیم ساعت پلاستیک را از روی ظرف بردارید تا اکسیژن به گیاه برسد و کپک نزند. پس از آن مجدد آب روی خاک اسپری کنید و پلاستیک را روی آن بکشید.

پس از گذشتن این مدت، ظرفتان را به جایی خنک منتقل کنید که نور خوبی هم به آن بتابد. معمولا پشت پنجره مکان مناسبی است. پس از یک هفته قد سبزه شما تا ۶ سانت رشد می کند.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مخترع نوجوان

آموزش درست کردن سبزه با ذرت

سبزه سبز کردن با ذرت

سبزه ذرت نیز از آن سبزه هایی است که به نسبت زمان بیشتری نیاز دارد و حدوداً سه هفته طول می کشد تا به ثمر بنشیند. اما شکل زیبای آن شما را ترغیب خواهد کرد که حتی در روزهای پایانی اسفند هم یکی از آن ها پرورش بدهید.

ذرت را به مدت چهار روز خیس کنید. جای ظرف را عوض نکنید تا عادت گیاه برهم نریزد اما آب آن را هرروز عوض کنید. پس از گذشتن این مدت، ذرت ها را داخل دستمالی نخی بپیچید و مرتب با آب اسپری کنید تا خشک نشوند. اجازه بدهید دانه ها تا زمانی که جوانه بزنند داخل دستمال بمانند.

پس از آنکه دانه ها جوانه زدند یک سبد داخل تنگ بگذارید و ذرت ها را هم درون سبد قرار بدهید. تنگ را از آب پر کنید به حدی که ذرت ها هم در آب بروند.

ده روز صبر کنید. خواهید دید که دانه های ذرت ریشه می کنند و سبز می شوند. می توانید داخل تنگ هم ماهی قرمزتان را بیندازید تا به شکلی متفاوت سبزه و ماهی را در سفره هفت سین کنار هم داشته باشید.

سبزه سبز کردن با خاک ژله ای

سبزه سبز کردن با خاک ژله ای

برای آنکه با کمک خاک ژله ای سبزه ای متفاوت داشته باشید ابتدا باید یک بسته خاک ژله ای را داخل ظرفی شیشه ای بریزید و یک لیوان آب به آن اضافه کنید. اجازه بدهید خاک ژله ای به مدت ۱۲ ساعت داخل آب بماند تا بزرگ شود.

سپس آنها را در آبکش بریزید و بعد در ظرف اصلی تان قرار بدهید. ظرفی که انتخاب می کنید باید به اندازه ای باشد که با خاک پر شود و فقط دوسانت لبه ظرف خالی بماند. مقداری از خاک ژله ای را له کنید و روی سطح خاک داخل ظرف بریزید. ضخامت این خاک له شده باید نیم سانت باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
بستن کش دور مچتان خطرناک است!

اکنون از بذری که دوست دارید، بدون اینکه خیس کنید، به اندازه یک لایه روی خاک ژله ای له شده بریزید و آن را مرتب کنید. سپس با یک نایلون سطح ظرف را بپوشانید. تا وقتی این نایلون روی ظرف است بذرها نیاز به آبیاری ندارند.

مانند بذرهای دیگر، در این مرحله باید ظرف را در محیطی قرار بدهید که از آفتاب دور باشد. پس از دو روز جوانه ها دیده می شوند. اکنون نایلون را بردارید و ظرف را در مکانی قرار بدهید که نور و آفتاب بخورد. هر دو یا سه روز یک‌بار به سبزه تان کامل آب بدهید.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *