, ,
,

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

اکوسیستم.سایت نوجوان ها (1)اکوسیستم شامل همه موجودات زنده (گیاهان، حیوانات و ارگانیسم ها) موجود در یک محیط است که با یکدیگر و با سایر اجزای زنده محیط خود (نظیر هوا، خورشید، خاک و اتمسفر) در ارتباط هستند. 

در یک اکوسیستم، هر ارگانیسم نقش مخصوص به خود را دارد.

یک برکه در اطراف محل زندگی خود را فرض کنید. در این برکه همه انواع موجودات زنده را خواهید دید. از میکروارگانیسم ها تا گیاهان و حشرات. این موجودات زنده ممکن است برای زندگی به اجزای غیر زنده محیط نظیر آب، تابش آفتاب، دمای محیط، فشار هوا و حتی مواد مغذی داخل آب وابسته باشند.

این ارتباط پیچیده و جالب موجودات زنده با محیط اطراف، تشکیل دهنده اساس جریان انرژی و بازسازی کربن و نیتروژن است.

هر زمان که یک غریبه (موجود زنده یا یک عامل خارجی مثل افزایش دما) وارد اکوسیستم شود، می تواند برای اکوسیستم، دردسر آفرین باشد.

این موضوع به این دلیل است که یک ارگانیسم یا فاکتور جدید می تواند تعادل طبیعی اکوسیستم را به هم بزند و موجب آسیب به آن شود.

ابعاد اکوسیستم 

ابعاد اکوسیستم ها ثابت نیست. یک اکوسیستم می تواند به کوچکی بخش زیرین یک صخره، یک تنه پوسیده درخت، یک برکه کوچک و یا به بزرگی یک جنگل باشد. در حقیقت، کره زمین می تواند یک ابر اکوسیستم نامیده شود. 

برای آسان شدن موضوع، اجازه دهید که اکوسیستم ها را به سه دسته اصلی تقسیم کنیم:

میکرو

یک اکوسیستم در ابعاد کوچک، نظیر یک چاله آب یا یک تنه درخت.

مزو

یک اکوسیستم با ابعاد متوسط نظیر یک جنگل یا یک برکه بزرگ.

بیوم

یک اکوسیستم با ابعاد بسیار بزرگ یا مجموعه ای از اکوسیستم ها با اجزای زنده و غیر زنده مشابه. نظیر یک جنگل بسیار بزرگ با میلیون ها حیوان و درخت و انواع جریان های آب.

مرز بین اکوسیستم ها چندان ثابت نیست. اکوسیستم ها به طور معمول توسط سدهای جغرافیایی نظیر بیابان ها، کوه ها، اقیانوس ها، دریاچه ها و یا رودخانه ها از هم جدا می شوند. از آنجا که این مرزها هرگز ثابت نیست، اکوسیستم ها تمایل دارند که با یکدیگر آمیخته شوند.

دانشمندان به این آمیختگی اکوسیستم ها، اکوتون می گویند.

اکوسیستم ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

اگر یک اکوسیستم در آب وجود داشته باشد، مثل یک اقیانوس، یک رودخانه و یا یک دریاچه، به آن آکوتیک (aquatic) گویند و اگر یک اکوسیستم خارج از محیط آب باشد، به آن ترستریال (terrestrial) گویند.

طبقات یک اکوسیستم

۱- شخص، گونه، ارگانیسم

هر موجود زنده به تنهایی، اولین طبقه اکوسیستم را تشکیل می دهد.

۲- جمعیت

مجموعه ای از افراد یک گونه خاص که در محیط جغرافیایی یکسان و در بازه زمانی یکسان در کنار هم زندگی می کنند، جمعیت نامیده می شود. برای مثال مجموعه ماهی های قرمزی که در یک رودخانه زندگی می کنند، یک جمعیت محسوب می شوند.

۳- اجتماع

اجتماع، شامل همه جمعیت های یک منطقه مشخص است. برای مثال، مجموعه ماهی های قرمز، مجموعه شاه ماهی ها و مجموعه سایر ارگانیسم های موجود در یک رودخانه، یک اجتماع محسوب می شود. یک اجتماع بزرگ، معمولا دارای تنوع چشمگیر در انواع موجودات زنده است. 

۴- اکوسیستم

همان طور که قبلا توضیح داده شد، اکوسیستم شامل بیش از یک اجتماع از ارگانیسم ها است که با محیط غیر زنده ارتباط دارند. برای مثال تمامی انواع موجودات زنده یک رودخانه که با تابش آفتاب، آب رودخانه و گیاهان اطراف رودخانه در ارتباط هستند و وابستگی های متعددی مثلا به شدت جریان رودخانه، دمای آب و زاویه تابش آفتاب دارند، یک اکوسیستم نامیده می شود.

۵- بیوم

یک بیوم، به شکل ساده مجموعه ای از اکوسیستم هاست که ویژگی های مشابهی را با محیط غیر زنده خود به اشتراک می گذارند.

۶- بیوسفر

وقتی بیوم های متعددی که هر یک با دیگری آمیخته شده و همه انسان هایی که در موقعیت های جغرافیایی مختلف زندگی می کنند را در نظر بگیریم، یک اجتماع از انسان ها، حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسم ها در زیستگاه های مشخص ایجاد کرده ایم. بیوسفر، مجموعه همه اکوسیستم های روی کره زمین است.

ترجمه شده از سایت eschooltoday.com

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید