,

داشتن خواهر و برادر می‌تواند بسیار مفید و خوب باشد. با این حال گاهی اوقات روابط شما با آن‌ها، آن‌طور که دوست دارید، دوستانه و صمیمی نیست و موجب آزار یکدیگر می‌شوید. اما اگر تلاش کنید و صبور باشید می‌توانید با آن‌ها روابط بهتری برقرار کنید. ما برای بهبود این رابطه و صمیمانه‌تر شدن آن چند پیشنهاد داریم.

خودتان را با خواهر و برادر خود مقایسه نکنید

خواهر و برادر

اگر آن‌ها در کاری موفق هستند که شما در آن توانمند نیستید ناراحت و دلسرد نشوید. شما هم مهارت‌هایی دارید که آن‌ها ندارند. پس تفاوت‌های فردی را بپذیرید و خودتان و آن‌ها را آن‌طور که هستید دوست بدارید.

اگر بابت کاری مورد تحسین والدینتان قرار گرفتند به آن‌ها حسادت نکنید. به یاد داشته باشید زمانی که شما کار خوبی انجام می‌دهید نیز والدینتان شما را تشویق و تحسین می‌کنند.

چه کسی در مرکز توجه قرار دارد؟

خواهر و برادر

این امکان وجود ندارد که همیشه شما مورد توجه باشید. گاهی اوقات هم خواهر و برادر خود مورد توجه هستند. به این موضوع حسادت نکنید. اما اگر همیشه احساس نادیده گرفته شدن دارید و هیچ‌گاه مورد توجه واقع نمی‌شوید این مساله را با والدین خود درمیان بگذارید.

به خواهر و یا برادر خود بگویید که چه چیزی شما را آزار می‌دهد

خواهر و برادر

احساس خود را مؤدبانه و عاقلانه با آن‌ها درمیان بگذارید. برای مثال اگر خواهرتان وسایل شما را امانت می‌گیرد اما مراقب آن‌ها نیست به او بگویید اگر وسیله‌ای را به او امانت داده‌اید انتظار دارید آن را صحیح و سالم پس بگیرید.

یا اگر اخیراً در رابطه‌تان دچار مشکل شده‌اید با یکدیگر صحبت کنید. برای مثال از او بپرسید: «چه چیزی این اواخر تو را آزار داده است؟»، «آیا من کاری کرده‌ام که موجب ناراحتی تو شده است؟»، «آیا می‌توانم در بهبود شرایط کمکی کنم؟»

آرامش خود را حفظ کنید و عصبانی نشوید

خواهر و برادر

وقتی عصبانی شوید و رفتار تندی نشان دهید خواهر یا برادرتان نیز بیشتر ناراحت و عصبانی خواهد شد و احتمالاً وارد چرخه‌ی لجبازی می‌شوید. پس در لحظه‌ی ناراحتی نفسی عمیق بکشید و آرامش خود را حفظ کنید. به دنبال واکنشی باشید که مناسب و مفید باشد و شرایط را متشنج‌تر نکنید.

آن‌ها را درک کنید

خواهر و برادر

گاهی اوقات خواهر یا برادر شما شرایط سختی را پشت سر گذاشته است و یا به دلیلی ناراحت و تحت فشار بوده است. او را درک کنید، درکنارش باشید و بیشتر از همیشه در مقابلش صبور باشید.

خواهر و برادر خود را سرزنش نکنید

خواهر و برادر

اگر خطایی رخ داد آن‌ها را سرزنش نکنید. همه‌ی انسان‌ها، حتی خود شما هم، گاهی اوقات مرتکب اشتباه می‌شوند.

با والدین خود صحبت کنید

خواهر و برادر

اگر مدتی است که در تلاش برای ایجاد یک رابطه‌ی دوستانه با خواهر و برادر خود هستید و موفق نمی‌شوید، با والدین خود در این باره صحبت کنید. شرایط و احساساتتان را با آن‌ها درمیان بگذارید و از آن‌ها درخواست راهنمایی کنید.

زمانی با پدر یا مادر خود صحبت کنید که خواهر و برادرتان آن‌جا حضور نداشته باشند. فراموش نکنید که هرگز از خواهر و برادرتان نزد والدین شکایت نکنید، زیرا با این کار صرفاً اوضاع را خراب‌تر کرده و موجب ناراحتی خواهر و برادر خود می‌شوید.

شرایط را از دیدگاه خود برای آن‌ها شرح دهید

خواهر و برادر

از آن‌ها بخواهید خودشان را به جای شما قرار دهند و از آن‌ها بپرسید اگر در موقعیت شما بودند چه احساسی داشتند. از آن‌ها بخواهید که با شما همدردی کرده و شما را درک کنند.

برای بهبود روابط تلاش کنید

خواهر و برادر

اگر احساس می‌کنید خواهر و برادرتان نیز به دنبال برقراری رابطه‌ی دوستانه‌ای با شما هستند با آغوش باز آن‌ها را بپذیرید. زمانی این رابطه بهبود می‌یابد که هر دو طرف برای آن تلاش کنند و از خودگذشتگی داشته باشند.

اختصاصی نشریه‌ی اینترنتی نوجوان‌ها – مجتبی ناطقی

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید