آشنایی با ورزش سایکل پولو یا چوگان با دوچرخه

آشنایی با ورزش سایکل پولو یا چوگان با دوچرخه

 

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

بازی ای که امروزه با عنوان سایکل پولو معرفی می شود، شبیه به بازی سنتی چوگان است که در آن از دوچرخه به جای اسب استفاده می شود. این ورزش در سال 1891 به طـــور رسمی توسط ریچارد جی مکردی در ایرلند ابداع گردید. از سال 2007 این بازی طرفداران بسیاری را به خود جلب کرده است و تیم های بسیاری در سراسر جهان در حال شکل گیری هستند. امروزه سایکل پولو در کشورهایی هم چون ایالات متحده، فرانسه، هندوستان، ایرلند، آلمان، انگلستان، مجارستان، استرالیا و کانادا بازی می شود.

سایکل پولو (1)

ماهیت بازی

در سال 2008 دو شکل متداول از این بازی وجود دارد :

  • بازی روی زمین های سخت که بر روی آسفالت یا بتن انجام می شود.
  • بازی روی زمین چمن

سایکل پولو (3)

بازی روی زمین های سخت در حدود هشت سال پیش در سیاتل آغاز شد. یکی از شهروندان سیاتل، مرد محترمی به ام بیل دوزر اخیراً مقاله ای در مورد بررسی این بازی در زمین های سخت نوشته است. در این مقاله او به بررسی این نکته پرداخته که انواع بسیار مختلفی از این بازی وجود دارد که از شهر به شهر دیگر در خصوص قوانین، زمین بازی، نوع دوچرخه، چارچوب زمانی و … با یکدیگر تفاوت دارند.

بازی در روی زمین های چمن که قدیمی ترین شکل این ورزش است، بر روی یک زمین چمن مستطیل شکل انجام می شود که ابعاد آن به طور رسمی در حدود 150 در 100 متر می باشد اما برای بازی های غیر رسمی با هر ابعادی امکان پذیر است. علاوه براین ابعاد رسمی این زمین می تواند در طول بین 120 تا 150 متر و عرض بین 80 تا 100 متر متغیر باشد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
معرفی کمربند بازی، یکی از بازی های محلی ایران

اما قوانین فرانسوی این بازی، زمین به ابعاد 80 در 100 متر را هم به طور رسمی مجاز می شمارند. قطر توپ بازی در حدود 5/30 تا 5/36 سانتیمتر متغیر است و طول چوگان مورد استفاده در بازی در حدود یک متر می باشد.

سایکل پولو (2)

در هر تیم 6 نفر وجود دارد (در فرانسه 7 نفر) که 4 نفر آن ها (در فرانسه 5 نفر آن ها) در یک زمان با هم در میدان بازی هستند) دو نفر دیگر به عنوان افارد ذخیره هستند. بازی های بین المللی در حدود 30 دقیقه به طول می انجامد که متشکل از دوره های 5/7 دقیقه ای با نام «چوکار» می باشد. زمان اضافه بازی برای تعیین برنده بازی در حالتی که نتیجه بازی مساوی شده است، به بازی اختصاص داده می شود. معمولاً در وقت اضافه اندازه دروازه ها تعویض می شوند.

اگر خطای عمومی در نزدیکی دروازه صورت بگیرد، تیمی که بر روی او خطا صورت گیرد تیمی که بر روی آن خطا صورت گرفته است، صاحب یک گل می شود. در هنگام وقوع خطاهای عمدی و یا خطاهای خطرناک، داور بازی می تواند به فرد خاطی با اجازه داور بازیکن اخراجی را با یکی از بازیکن های ذخیره تعویض کرد.

در رقابت های 2004، ایالات متحده فاتح میدان بود که در این رقابت ها، تیم های هندوستان، کانادا، فرانسه و پاکستان حضور داشتند. امروزه بازی های سازماندهی شده ای در آرژانتین، استرالیا، کانادا، ، فرانسه، آلمان، انگلستان، هندوستان، ایرلند، مالزی، نیوزیلند، پاکستان، آفریقای جنوبی، سریلانکا، سوئیس و ایلات متحده انجام می شود.

در سال 2001، سایکل پولو توسط اتحادیه بین المللی دوچرخه سواران مجدداً سازماندهی شد. نوع جدیدی از سایکل پولو که سایکل پولو در محودوده شهری نامیده می شود در سال 2007 مودر توجه رسانه های ایالت متحده و کانادا قرار گرفت. ای بازی کمتر حالت رسمی به خود گرفته است و دارای قوانینی است که برای محیط های شهری تطبیق شده است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
مادران ورزشکار یا ورزشکاران مادر؟

صحنه های جذاب و دیدنی از فوتبال با دوچرخه

گران ترین دوچرخه های جهان

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *