آشنایی با بازی یه قُل دوقُل

یه قل دوقل

بازی یه قُل دوقُل چیست؟ شما چقدر با بازی یه قُل دوقُل آشناهستید؟

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

بعد از سه مرتبه باخت در دل خدا خدا می کردم که این مرتبه ،علی نتواند همه سنگ ها را جمع کند . زیرچشمی رضا و احمد را نگاه کردم. انگار آن ها هم مثل من دل شوره داشتند. آب دهانم را به سختی قورت دادم. علی با دقت، همه سنگ ها را در مقابل چشمان نگران ما در دست چرخاند و گوشه ی لبش را با دندان گاز گرفت. نوک زبانش را زیر لب پایینش قلنبه کرد و چشم های ریزش را به من دوخت . ته نگاهش را خواندم  ، رضا که مراقب ما بود، با همان خنده ی ریز همیشگیش گفت : دَم خونمون مارِه /عقرب دُم دارِه /الهی بسوزی  …

احمدهم با او هم صدا شد و بقیه هم شروع به دست زدن و تکرارِ کلمه ی ، الهی بسوزی … الهی بسوزی کردند. فاتحانه نگاهش کردم و بادی به غب غب انداختم . علی هم که معمولا در این طور مواقع کم نمی آورد چشم هایش را ریز کرد و سری تکان داد و گفت : به حرف گربه سیاه بارون نمیاد …اکبر و غلام که تا اون لحظه ساکت بودند پی حرف علی را گرفتند و کلمه ی بارون نمیاد را تکرار کردند.

یه قُل دوقُل

جبهه کامل شده بود؛ و صدای بچه ها در دو جبهه موافق و مخالف مثل بمب تمام کوچه را پر کرده بود . علی سنگ ها را در دستش چرخاند؛ و ناگهان با یک حرکت آن ها را به طرف بالا پرتاب کرد و سریع دستش را وارونه کرد. نفس در سینه همه حبس شد و ساکت شدند. نگاه ها به دنبال سنگ ها بالا رفت . چشم هایم را بستم و فقط صدای تق تق افتادن سنگ ها را شنیدم .با تکان دادن شانه هایم و جیغ رضا و احمد به خودم آمدم .از دیدن دست آویزان علی و افتادن هر پنج قُل زیردستش روی زمین فقط به علی زُل زدم…

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
خلاصه تمام قصه های دنیا

 شرح بازی یه قُل دوقُل 

 بازی  یه قُل دوقُل مکان و لوازم مخصوصی را نیاز ندارد و در هرجایی قابل اجرا است . در اکثر شهر های ایران این بازی شناخته شده است و با نام های ( ابه داش یا قجمه داش ، سنگ چِران و…) نامیده می شود. بازی کن ها می توانند 5 تا 10نفر باشند . 5 عدد سنگ صاف را انتخاب کنید و بازی را شروع کنید . بهتر است بازی کن ها به صورت دایره روی زمین بنشینند.  بازی  یه قُل دوقُل مراحل مختلفی دارد که پنج مرحله آن اصلی و بقیه مراحل به تناسب این که در کدام شهر اجرا شود اضافه یا کم می شود .

مرحله اول یا یک قُل 

بازیکن ابتدا سنگ ها را با فاصله روی زمین می ریزد. یک سنگ را انتخاب کرده آن را به هوا پرت می کند. قبل از پایین آمدن آن باید یک سنگ را با همان دست از زمین بردارد وبا همان دست سنگ دوم را هم بگیرید . سنگ را کنار گذاشته و سنگ بعد را برمی داریم. این کا ر را دانه دانه ادامه می دهد تا هر چهار سنگ از زمین برداشته شود .

یه قُل دوقُل

در مرحله دو قُل

مثل مرحله اول سنگ به هوا پرت می شود؛ اما قبل از پایین آمدن دو سنگ را باهم از زمین برمی داریم .سنگ قبلی را با همان دست می گیریم و بازی تا پایان با برداشتن دو سنگ انجام می شود .

در مرحله سه قُل

قبل از پایین آمدن سنگ اول سه  سنگ را باهم از زمین بردارید . در مرحله چهار قُل قبل از پایین آمدن سنگ اول چهار  سنگ را باهم از زمین بردارید .

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
روژه میلا پیرترین گلزن جام جهانی در تمام دوران

مرحله پنج قُل

 پنج سنگ را با هم در یک مشت بگیرید. یک سنگ را به هوا پرتاب کنید . قبل از پایین آمدن ، پنج سنگ را با هم به زمین بگذارید.درپرتاب دوم باید قبل از پایین آمدن سنگ مجدداً همه سنگ ها را با یک دست بردارید .

آبشاربشکن و نشکن  دربازی یه قُل دوقُل

یک دست را مثل آبشار روی زمین بگذارید طوری که نوک انگشت ها روی زمین قرار گیرد .سنگ ها را از انتهای مچ روی زمین بغلطانید . در مرحله بشکن باید بتوانید با هر سنگ ، سنگ بعدی را هدف قرار دهیدتا برنده این مرحله شوید . در مرحله نشکن باید طوری سنگ ها را رها کنید که به سنگ قبلی نخورد تا برنده این مرحله شوید .

بازی یه قل دو قل آفتاب مهتاب : آفتاب

سنگ ها را در دست نگه دارید. به یکباره همه آن ها را به بالا بیندازید و سعی کنید با پشت دست آن ها را بگیرید. مهتاب:سنگ هایی را که پشت دست افتاده‌اند را دوباره به بالا بیندازید و با کف دست بگیرید. هر بازی کن که بتواند در این مرحله تعداد سنگ های بیشتری را روی دست نگه دارد برنده است .

بازی یه قل دو قل

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *