هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

شما چقدر با عنکبوت ها آشنایی دارید؟ می دانید چند گونه عنکبوت در جهان زندگی می کنند؟ طول عمرشان چقدر است ؟ چند پا دارند و …. در این مطلب می خواهیم شما را بیشتر بااین موجود آشناکنیم .

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

عنکبوتیان

بسیاری از مردم فکر می کنند عنکبوت ها جزء حشرات هستند در حالی که آن ها در یک طبقه بندی جداگانه دسته بندی می شوند. عنکبوت ها در دسته ای از حیوانات به نام عنکبوتیان قرار می گیرند. کنه و عقرب نیز جزء این دسته از جانوران هستند.

عنکبوتیان اشتراک بسیاری با بندپایان دارند. اما تفاوت های آن ها با حشرات اول در نداشتن شاخک است. بدن عنکبوتیان به ۲ قسمت تقسیم می شود در حالی که بدن حشرات ۳ قسمتی است. تعداد پاهای عنکبوت ها ۸ تاست ولی حشرات اکثراً ۶ پا دارند.

تار عنکبوت چیست و چگونه تولید می شود؟

هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

تار از نوعی پروتئین است که سرشار از آمینو اسیدهای آلانین و گلیسین است ساخته می شود. رشته های سازنده این پروتئین با بی نظمی زیادی به هم پیچیده شده اند که با میکروسکوپ قابل مشاهده است. این بی نظمی باعث خاصیت کش سانی می شود.

این جانور از آب به عنوان حلال پروتئین استفاده کرده و با سازمان خاصی که در بدن و دهان خود دارد شروع به ریسیدن تار می کند. جنس تار نیز به ابریشم شبیه است. برای حفظ چسبندگی و نگهداری قابلیت به دام انداختن حشرات در طول روز عنکبوت مرتبا در حال تعمیر قسمت های آسیب دیده تار می باشد.یکی دیگر از ویژگی های خاص تار عنکبوت داشتن مقدار زیادی نمک و مواد ضد قارچ و ضد باکتری است که آن را در برابر حمله باکتری ها و قارچ ها محافظت می کند.

تنیدن تار چقدر طول می کشد؟ 

عنکبوت ها تارهای خود را در سرعت های مختلف و متفاوتی می بافند. هیچ ۲ نوع تار را نمی توان یافت که شبیه به هم باشد. هر جانور بطور متوسط حدود یک ساعت برای بافتن استادانه یک تار در اندازه متوسط وقت می گذارد. این زمان با بزرگ بودن تار افزایش می یابد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
پل نامرئی!

عنکبوت تار خود را دایره شکل حول یک محور می بافد و خطوطی را در بین آن ها ایجاد می کند. بافتن شبکه ای تار به قصد گرفتن حشرات و تغذیه از آن هاست. که با این کار منطقه وسیعی را می تواند در تصرف خود در بیاورد.

هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

عنکبوت با شکارهای خود چه می کند؟

تمام عنکبوت ها برای تغذیه شکار می کنند. آن ها گیاه خوار نیستند و فقط از موجودات زنده دیگر مانند حشرات، عنکبوت های دیگر و برخی بی مهرگان برای تغذیه استفاده می کنند.زمانی که طعمه ای در تاراسیر می شود، ابتدا با نیش زدن و تزریق سم به بدن شکار، او را فلج کرده یا می کشد. اگر قسمتی از شکار باقی بماند، عنکبوت دور آن تار می تند و با این روش آن را برای وعده دیگر خود نگهداری می کند.

چشم های عنکبوت 

هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

برخی عنکبوت هاشکارچیان فعالی هستند، این حشرات مانند شیرهای کوچکی  طعمه خود را تعقیب می کنند . آنها معمولاً هشت چشم دارند: دو چشم جلویی بسیار بزرگ برای دریافت تصویر واضح و رنگی و قضاوت در مورد فاصله، و چشم‌های جانبی اضافی برای تشخیص زمانی که چیزی در حال حرکت است. 

برخی دیگر از عنکبوت ها برای گرفتن طعمه خود تور می سازند. این عنکبوت‌های  نیز باید فواصل را به وضوح ببینند و قضاوت کنند. برخی از آنها چشمان سیاهی بزرگ و ترسناکی دارند که مستقیم به جلو خیره می شوند، بنابراین  آنها عنکبوت غول پیکر لقب گرفته اند! این چشم های غول پیکر به عنکبوت کمک می کند تا منطقه وسیعی را ببیند و شبکه تار عنکبوت خود را با دقت پایین بیاندازد تا طعمه خود را بگیرد.

هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

برخی از عنکبوت ها در غارهایی زندگی می کنند که کاملاً تاریک هستند، جایی که چشم ها اصلاً فایده ای ندارند. آنها برای یافتن غذای خود در تاریکی باید به حواس دیگر تکیه کنند.  این عنکبوت ها در طول تکامل چشمان خود را از دست دادند، بنابراین اکنون برخی از آنها اصلا چشم ندارند. 

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
طراحی ماشین های کم مصرف

به طور کلی باید بگوییم که عنکبوت ها گردن ندارند. بنابراین آنها نمی توانند مثل ما سرشان را بچرخانند و به چیزها نگاه کنند. داشتن چشم های اضافی در اطراف سرشان یکی از راه هایی است که عنکبوت ها بیشتر می توانند دنیای اطراف خود را  ببینند و به آنها کمک می کند تا به سرعت طعمه یا یک شکارچی بالقوه را تشخیص دهند.

پیشنهاد مطالعه:بزرگ ترین مارجهان

عنکبوت سمی 

هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

سم تعداد کمی از عنکبوت ها برای انسان مضر هستند. که علت مهم آن تفاوت اندازه بین اندازه انسان ها و عنکبوت ها باشد. زهر عنکبوت برای تاثیر روی حیوانات کوچکتر طراحی شده است، اما سم برخی از گونه ها می تواند ضایعات پوستی در افراد ایجاد کند یا واکنش های آلرژیک ایجاد کند که منجر به مرگ  شود. با این حال، درک این نکته مهم است که “مرگ بر اثر گزش عنکبوت” بسیار نادر است.

با این حال چند گونه عنکبوت سمی در دنبا وجود دارند که می توانند برای انسان خطرناک باشند. خطرناک ترین گونه عنکبوت ، عنکبوت منزوی قهموه ای نامیده می شود. در صورتی که این موجود انسانی را بگزد زخم های روی بدن ایجاد می شود که ممکن است بهبود آن بسیار طولانی باشد.

کوچک ترین و بزرگ ترین عنکبوت جهان 

کوچک ترین عنکبوت جهان که در کشور کلمبیا یافت می شود کمی کوچک تر از یک دانه برنج است ومعمولا از شکار حشرات دیگر تغذیه می کند.این عنکبوت دارای پاهای سیاه، شکم سفید و نوارهای زرد رنگ در کناره های خود است.

عنکبوت

بزرگترین عنکبوت شناخته شده در جهان از نظر طول پا، عنکبوت شکارچی غول پیکر است که در لائوس یافت می شود. طول پاهای یک شکارچی غول پیکر بالغ 12 اینچ است.عنکبوت پرنده خوارجالوت  بزرگترین عنکبوت جهان از نظر جرم است که حدود 5-6 اونس وزن دارد. این عنکبوت گزش سمی شبیه با نیش زنبور دارد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
باغ ارم؛ زیبایی چهار فصل شیراز(2)

پیشنهاد مطالعه : حیوانات عجیب و غریب

استراحت عنکبوت ها

مانند بسیاری از حیوانات، عنکبوت ها هم دارای ریتم شبانه روزی هستند.  ساعت  داخلی  بدن به عنکبوت می گوید چه زمانی استراحت کند. درست مانند سایر حیوانات، برخی از عنکبوت ها در شب استراحت می کنند در حالی که برخی دیگر در روز استراحت می کنند.

هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

طول عمر عنکبوت ها

طول عمر عنکبوت ها نسبت به گونه های مختلف و حتی جنس نر وماده آنها فرق می کند. بعضی ممکن عمر کوتاه چند ماهه داشته باشند وبعضی تا چندین سال هم زندگی می کنند. بیشترین مورد زندگی که برای یک عنکبوت ثبت شده است بیش از چهل سال بوده است. 

سوالات متداول 

بزرگترین عنکبوت جهان کدام است؟

عنکبوت شکارچی غول پیکر

آیا عنکبوت ها از انسان می ترسند؟

خیر عنکبوت ها اصلا به انسان ها توجهی ندارند.

هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

عنکبوت ها چند سال عمر می کنند؟

طول عمر گونه های مختلف و جنس و نر وماده با هم متفاوت است 

چرا عنکبوت ها 8 چشم دارند؟

چون عنکبوت ها گردن ندارند که سرشان را بچرخانند پس دور سرشان چشم دارند تا همه جا را ببینند. 

عنکبوت چند پا دارد؟

عنکبوت ها 8 پا دارند.

آیا عنکبوت ها اصلا می خوابند؟

عنکبوت ها هم مانند دیگر حیوانات در روز یا شب استراحت می کنند.

کوچکترین عنکبوت جهان چیست؟

کوچکترین عنکبوت دنیا به انداره یک برنج است و در کلمبیا یافت می شود. 

سمی ترین عنکبوت کدام است؟

خطرناک ترین گونه عنکبوت ، عنکبوت منزوی قهموه ای نامیده می شود

تعداد گونه های عنکبوت چه تعداد است؟ 

تا کنون بیش از 50000 نوع عنکبوت در جهان شناسایی شده است. 

منبع :

 

پیشنهاد مطالعه :بزرگ ترین گرگ جهان 

3.5/5 - (4 امتیاز)

2 thoughts on “هر آنچه که باید درمورد عنکبوت ها بدانیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *