,

بسیاری از مردم فکر می کنند عنکبوت ها جزء حشرات هستند در حالی که آن ها در یک طبقه بندی جداگانه دسته بندی می شوند. عنکبوت ها در دسته ای از حیوانات به نام عنکبوتیان قرار می گیرند. کنه و عقرب نیز جزء این دسته از جانوران هستند.

عنکبوتیان اشتراک بسیاری با بندپایان دارند. اما تفاوت های آن ها با حشرات اول در نداشتن شاخک است. بدن عنکبوتیان به ۲ قسمت تقسیم می شود در حالی که بدن حشرات ۳ قسمتی است. تعداد پاهای عنکبوت ها ۸ تاست ولی حشرات اکثراً ۶ پا دارند.

تار عنکبوت چیست و چگونه تولید می شود؟

تار از نوعی پروتئین است که سرشار از آمینو اسیدهای آلانین و گلیسین است ساخته می شود. رشته های سازنده این پروتئین با بی نظمی زیادی به هم پیچیده شده اند که با میکروسکوپ قابل مشاهده است. این بی نظمی باعث خاصیت کش سانی می شود.

این جانور از آب به عنوان حلال پروتئین استفاده کرده و با سازمان خاصی که در بدن و دهان خود دارد شروع به ریسیدن تار می کند. جنس تار نیز به ابریشم شبیه است. برای حفظ چسبندگی و نگهداری قابلیت به دام انداختن حشرات در طول روز عنکبوت مرتبا در حال تعمیر قسمت های آسیب دیده تار می باشد.

یکی دیگر از ویژگی های خاص تار عنکبوت داشتن مقدار زیادی نمک و مواد ضد قارچ و ضد باکتری است که آن را در برابر حمله باکتری ها و قارچ ها محافظت می کند.

تنیدن تار چقدر طول می کشد؟ 

عنکبوت ها تارهای خود را در سرعت های مختلف و متفاوتی می بافند. هیچ ۲ نوع تار را نمی توان یافت که شبیه به هم باشد. هر جانور بطور متوسط حدود یک ساعت برای بافتن استادانه یک تار در اندازه متوسط وقت می گذارد. این زمان با بزرگ بودن تار افزایش می یابد.

عنکبوت تار خود را دایره شکل حول یک محور می بافد و خطوطی را در بین آن ها ایجاد می کند. بافتن شبکه ای تار به قصد گرفتن حشرات و تغذیه از آن هاست. که با این کار منطقه وسیعی را می تواند در تصرف خود در بیاورد.

عنکبوت با شکارهای خود چه می کند؟

تمام عنکبوت ها برای تغذیه شکار می کنند. آن ها گیاه خوار نیستند و فقط از موجودات زنده دیگر مانند حشرات، عنکبوت های دیگر و برخی بی مهرگان برای تغذیه استفاده می کنند.

زمانی که طعمه ای در تاراسیر می شود، ابتدا با نیش زدن و تزریق سم به بدن شکار، او را فلج کرده یا می کشد. اگر قسمتی از شکار باقی بماند، عنکبوت دور آن تار می تند و با این روش آن را برای وعده دیگر خود نگهداری می کند.

اختصاصی نشریه اینترنتی نوجوان ها

برچسب ها:
2 دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. سارا 4 سال قبل

    بسیار عالی بود اما ایا همه عنکبوتها سمی هستند؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

مجله آنلاین نوجوانها

https://www.nojavanha.com 2020

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

یا    

رمز خود را فراموش کرده اید؟

ساخت یک حساب جدید