ورزش اسکواش

رشته ورزشی اسکواش

رشته ورزشی اسکواش تاریخچه ای خاص دارد. بازی هایی که با استفاده از دیوار  و پرتاب انواع توپ های دست ساز،  مثل :  توپ های پارچه ای و چوبی و… به سمت آن وکنترل آن دربرگشت ها دربسیاری ازکشورها وجود داشته است. حتی امروزه دربرخی از بازی های سنتی وبومی کشورها، شکلی از این نوع فعالیت ها به چشم می خورد، ازجمله بازی هایی که درآن با استفاده از مشت ، چوب یا راکت به توپی ضربه زده می شود.

طراحی سایت فروشگاه حرفه ای با هوشمند گستران😍 (کلیک کنید)

اوایل قرن 19 میلادی فکراستفاده از راکت وتوپ باعث بوجودآمدن گونه های مختلف از بازی ها شد. درسال 1830 اسکواش درمدرسه ها رونق گرفت . شاگردان به کمک راکت سعی می کردند با قدرت به توپ ضربه بزنند وهنگام برگشت آن از دیوار ، دوباره خودرا به آن برسانند واین عمل را تکرار  کنند.

مانند بسیاری از ورزش های آن زمان ، اسکواش نیزاستاندارد مشخصی برای شیوه بازی،ساخت وابعادزمین و وسایل لازم خود نداشت.ازسال 1874 میلادی این بازی ومسابقاتش درانگلیس رسمیت پیدا کرد ودرسال 1883 میلادی اولین زمین اسکواش در آکسفورد انگلیس ساخته شدو درسال 1911 انگلیسی ها قانون بازی اسکواش وابعادزمین آنرا ضابطه مندکردند واین ضوابط به مرور به شکل امروزی درآمد. درسال 1967 فدراسیون بین المللی اسکواش با 7 کشور : مصر، انگلستان ، استرالیا ، آفریقای جنوبی ، پاکستان ، هند و نیوزلند شکل گرفت ودرسال 1992 نام آن به فدراسیون جهانی اسکواش تغییرکرد.

کشورهای عضو این فدراسیون به مرور افزایش یافت تا جایی که درابتدای سال 2004 تعداد اعضای آن به 150 عضورسید. این فدراسیون مورد تایید کمیته بین المللی المپیک وعضو انجمن عمومی فدراسیون های ورزشی بین المللی است.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ورزش نوجوانان و اثر مثبت بر رشد آن ها

اسکواش

تاریخچه اسکواش در ایران    این بازی ازحدودسال1320 شمسی با ورود کارکنان انگلیسی شرکت نفت به آبادان وساخت سالن اسکواش برای بازی وتفریح خود واعضای خانواده  واردایران شد. درسال 1345 در استان های خوزستان وتهران، سالن های تمرینی داشت که با توسعه آن ، درمکان های بیشتری ساخته شد. شهرهای آبادان ، اهواز، مسجدسلیمان  وتهران از اولین شهرهای ایران در راه اندازی این رشته بودند.

اسکواشاسکواش را می توان در هر سطحی بازی کرد لیکن ارائه یک باز ی خوب کار مشکلی است. بازی دو بازیکن با دو درک نسبتا” هماهنگ و مناسب از بازی هایی که با راکت انجام می شود می تواند به عنوان یکی از رشته های ورزشی پر تحرک در سطح کشور مطرح  گردد.

ورزش اسکواش بر دو نوع است:

اسکواش راکت و اسکواش تنیس

اسکواش راکت :

نوعی بازی است که در یک زمین چهار دیواری بازی می شود و هر بازیکن به طور متناوب توپ کوچکی را با راکت به دیوار مقابل می زند وبازیکن طرف دیگر باید آن را به دیوار مزبور بر گرداند.

این ضربه ها با سرعت و زاویه زده می شود که بازیکن حریف نتواند توپ را به دیوار مقابل برگرداند، بازی با زدن سرویس آغاز می گردد و پس از برخورد به دیوار با زاویه مشخص و حساب شده ای وارد زمین سرویس می گردد. مسابقه شامل سه یا پنج گیم و هر گیم دارای 9 امتیاز می باشد.

ورزش اسکواش تنیس :

این بازی نظیر اسکواش راکت است در همان زمین نیز بازی می شود با این تفاوت که فقط سرویس زننده می تواند امتیاز کسب کند و به جای اینکه در جایگاه سرویس قرار گیرد در زمین سرویس می ایستد و توپ را با ضربه حساب شده ای می زند تا در جلو خط سرویس آن طرف زمین فرود آید توپ هنگام برخورد به دیوار با سرعت بر می گردد.

شاید به این مطلب هم علاقمند باشید
ایده هایی برای طراحی رنگین کمان  

معمولا سالن اسکواش از 4 الی 8 زمین بازی تشکیل می شود که هر زمین ابعاد 4/6 ×75/9 متر و با ارتفاع 7/5 متر پیش بینی می گردد. در بازی های المپیک و بین المللی از دیوارهای شیشه ای نشکن برای دور زمین استفاده می شود که در این صورت حد اقل یک متر حریم در خارج دیوار ها منظور می گردد و ابعاد به 2/7 ×2/9 × 5/12 متر خواهد رسید.

در سالن های اسکواش، بسته به نیازهای منطقه ای ممکن است در پشت سر بازیکنان و با استفاده از شیشه های ضخیم سالنی با ظرفیت 50 الی 100 نفر با هزینه مختصر ایجاد نمود. در سالن های ویژه که برای انجام مسابقات بین المللی در نظر گرفته می شود ممکن است با پیش بینی دیوارهای شیشه ای بیشتر امکانات تماشا را افزایش داد.

فیلم آموزش اسکواش – اسکواش چیست و چگونه باید بازی کرد ؟

امتیاز به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *